Záhadné důmyslné kamenné kruhy museli postavit neandrtálci. Vědci to nechápou

Lenka Samuely | 18. 4. 2022

Už před 176 500 lety existovali vandalové. Dokazuje to nález ve francouzské jeskyni Bruniquel nedaleko Toulouse na jihozápadě Francie, kde byly nalezeny kruhy vytvořené z ulámaných stalagmitů. Objev také napovídá, že neandrtálci byli mnohem inteligentnější, než jsme si doposud mysleli.

Po tisíce let byly záhadné kruhy v jeskyni Bruniquel ukryty v temnotě. Speleologové je náhodou objevili až v roce 1990. Nacházejí se více než 330 metrů od vchodu. Dlouho jim archeologové nevěnovali pozornost. V roce 2013 se ale podařilo poodhalit roušku jejich tajemství.

Prstence jsou postaveny z téměř 400 stalagmitů, kuželovitých skalních útvarů, které vyrůstají z podlahy jeskyně, na nichž dopadly vodní kapky obohacené o rozpuštěné minerály. Tvoří kruhy o průměru téměř 7 metrů. Další byly zarovnány do menšího půlkruhu nebo naskládány na hromádky.

Kamenné kruhy a neandrtálci

Některé krápníky byly navíc zbarveny do černa a červena. To je podle archeologů jasný důkaz, že na nich hořely ohně. Poblíž menšího kruhu byly také nalezeny ohořelé zbytky kostí, včetně spálené kosti medvěda či velkého býložravce.

Vědci objevili nový inteligentní lidský druh: Má malou hlavu a veliké ruce
Magazín

Vědci objevili nový inteligentní lidský druh: Má malou hlavu a veliké ruce

Uranové datování stalagmitů a analýza biologických zbytků odhalila, že stavby jsou staré asi 176 000 let. To znamená, že pokud je postavila inteligentní bytost, nemohl to být Homo sapiens. Ten se v Evropě objevil až asi před 40 tisíci lety.

V Indii byly nalezeny záhadné obří kamenné nádoby vytvořené neznámou civilizací
Magazín

V Indii byly nalezeny záhadné obří kamenné nádoby vytvořené neznámou civilizací

„Museli je tak zkonstruovat raní neandrtálci. To jsou totiž jediní známí lidští obyvatelé tehdejší Evropy," vysvětluje paleoantropolog Chris Stringer z historického muzea v Londýně The Natural. Do tohoto nálezu však vědci předpokládali, že tito hominidé nebyli schopni symbolického myšlení, rituálního chování a nedokázali žít v jeskyních. Objev však naznačuje opak.

Raní géniové

„K vytvoření obrovských prstenců potřebovali architekti spolehlivý zdroj osvětlení, nějaký druh sociální interakce a schopnost vymyslet vzor," vysvětluje spoluautor studie, publikované v prestižním časopisu Nature, Jacques Jaubert z University of Bordeaux. Organizace tak byla klíčová. Někdo musel svítit, další lámat krasovou výzdobu, jiní stavět. Je také pravděpodobné, že zde byla nutná i role manažera, který celou akci řídil.

Zdroj: Youtube

Někteří vědci však tvrdí, že kruhy nevytvořila pradávná forma člověka, ale medvědi. Ti, když ulehnou k zimními spánku, odsouvají všechny druhy steliva na stranu. Podle Jauberta je to však nesmysl: „Medvědi oheň nerozdělávají," argumentuje. K čemu prstence sloužily? To odborníci zatím netuší. S největší pravděpodobností však byly používány k obřadním účelům.

Zdroj:

www.nationalgeographic.com, www.ct24.ceskatelevize.cz, www.extrastory.cz

Tagy Bruniquel Evropa Francie jeskyně Londýn Toulouse University of Bordeaux