Naleziště plná malých kamenných kuliček z doby bronzové zřejmě nejsou tím, za co je vědci dlouhé roky skutečně měli. 

Vědcům léta nedala spát záhada titěrných starověkých kuliček

Vědci byli dlouho zmateni z míst ve Středozemním a Egejském moři, kde našli velké množství kulovitých kamenných artefaktů. Až nyní se jim tuto záhadu podařilo rozluštit. Na pomoc totiž využili strojové učení umělé inteligence, které přišlo dané záhadě na kloub. 

Výzkumný tým z Bristolské univerzity tak rozluštil záhadu, která byla po dlouhá léta pro vědce matoucí. Našel totiž nové důkazy, k čemu tyto záhadné kuličky skutečně sloužily. A nutno dodat, že žádný zázrak se rozhodně nekonal. 

Záhadné kamenné kuličky byly nalezeny na starověkých sídlištích, které vznikly v době bronzové. Jejich lokací byla řada řeckých ostrovů jako Kréta, Kypr či Santorini. Kamenné kuličky se liší barvou, velikostí, ale také tím, z jakého kamene byly vyrobeny. 

Vědci poměrně dlouho zkoumali, na co tyto předměty byly používány. Teorií měli celou řadu od kamenů do praku, házecích koulí či stolní hry. Až nyní se ale podařilo najít účinné vysvětlení. 

Teď ji rozluštili. Jsou zklamaní!

Kamenné kuličky byly nalezeny v různých shlucích. Nebyly stejné barvy ani materiálu. Přesto byly používány na stejnou věc. Té přišly na kloub Dr. Christianne Fernée a Dr. Konstantinos Trimmis z katedry antropologie a archeologie Bristolské univerzity. Právě oni se rozhodli zjistit jejich skutečný účel. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Spolu se svým týmem zkoumali 746 koulí z města Akrotiri, které se nachází na řeckém ostrově Théra. To je dnes známé jako Santorini. Původní ostrov Théra byl zničen sopečnou erupcí v roce 1600 př. n. l.

Právě za pomoci strojového učení pak Dr. Fernée s Dr. Trimmis zjistili, že shluky kuliček probíhají ve dvou základních směrech, a to s menšími a většími kuličkami.

Toto zjištění podle vědců podporuje hypotézu, že kuličky mohly být používány jako počítadla pro deskovou hru a také jako samotné počítadlo. 

"Společenský význam koulí, který naznačuje způsob, jakým byly uloženy ve specifických dutinách, dále podporuje myšlenku, že koule byly součástí hry, která se hrála za účelem sociální interakce. Poskytuje to nový pohled na sociální interakci v egejské době bronzové," řekl Dr. Trimmis.

Zdroje:

www.express.co.uk

phys.org

www.ancient-origins.net