www.historicmysteries.com, www.en.wikipedia.org, www.archive.ph

Stal se jimi doslova posedlý. Poprvé prý byly nalezeny v provincii Ica v Peru, nedaleko slavných geoglyfů na planině Nazca. Doktor zpočátku koupil 300 kusů, o nichž jejich nálezci, bratři Carlos a Pablo Soldiovi řekli, že archeology nezaujaly. Poté začal spolupracovat s místním farmářem Basiliem Uschuya, který mu prodal tisíce dalších.

Rytiny na kamenech se dají rozdělit do dvou skupin. Do první spadají realistická zobrazení květin a známých zvířat. Do druhého souboru patří obrázky pokročilých technologií, podivných map a dinosaurů.

Kameny z Ica

V tom vidí konvenční historici problém. Tito obratlovci totiž vyhynuli před 66 miliony lety, dávno před tím, než se na světě objevila lidská bytost. „Vidíme brachiosaury, triceratopse i T-rexe,” říká archeolog Willie E. Dye. „Vyvstává tedy otázka, co o nich Inkové věděli a kde je potkali.” 

Javier Cabrera měl jasno. Ve své knize s názvem „Poselství vyrytých kamenů z Icy" tvrdí, že hlavním důkazem, že nejde o podvod, je jejich počet. Aby jeden člověk zhotovil celou sbírku, musel by pracovat každý den nejméně dvacet let.

Dalším argumentem je, že většina petroglyfů zobrazuje bytosti bez protilehlého palce. Podle lékaře jsou na oblázcích lidé, žijící ještě před opicemi.

Promyšlený podvod

V roce 1973 se však ukázalo, že artefakty z Ica jsou součástí promyšleného podvodu. Farmář Basilio Uschuya si se svým kamarádem založil dílnu, v níž do kamenů kreslil obrázky z komiksů, časopisů a učebnic. Ty pak prodával Javieru Cabreru, který naivně věřil, že jsou pravé.

Zdroj: Youtube

O čtyři roky později Uschuya v dokumentárním filmu BBC s názvem Cesta k bohům názorně ukázal, jak rytiny pomocí zubní vrtačky vytváří. „Je to jednodušší než obdělávat půdu,” bránil se. Kameny spadající do první skupiny jsou však stále považovány za pravé. Jejich stáří se odhaduje na cca 1500 let.