Zjistila to posádka lodi pod vedením kapitána Johna Brossarda, která se vydala na lov žraloků černonosých. Ti dosahují délky kolem 1,3 metru a váhy 20 kilogramů. 

„Vypluji jsme z Goodlandu, nachystali si pruty a návnadu. Během několika minut se tvorové objevili. Nebyli však sami,” vzpomíná námořník.

Loď z dálky pozorovali tři kanici goliášstí. Masivní ryby, pyšnící se délkou přes dva metry a váhou kolem 300 kilogramů. Obvykle číhají na chobotnice a korýše. Jak ale muži zjistili, nepohrdnou ani menšími žraloky.

„Bylo to neuvěřitelné. Jako kdyby celou akci měli naplánovanou,” říká Brossard. „Počkali si, až se paryba chytila návnady a pak zaútočili.”

Predátor obětí

Jelikož kanici na okrajích čelistí nemají moc zubů, svou kořist tak netrhají na kusy, ale spíše ji polykají. Na záběrech, jež posádka pořídila, to proto vypadá, že žraloka slupli jako malinu.

Zároveň vynaložili ohromnou sílu k přetržení lanka od prutu. „Byli jsme vybaveni 20kilogramovou šňůrou, vyrobené ze speciálních dyneema-polyesterových vláken, kterou používáme v těch nejextrémnějších podmínkách,” vysvětluje kapitán John. 

„S chlapy jsme si říkali: 'Páni, to je neuvěřitelné! Něco sežralo žraloka. Jeden z největších predátorů na světě se stal obětí,” směje se Brossard.

Úkazy přírody

K incidentu došlo v oblasti národního parku v jižní části Floridy s názvem Everglades. Je známý svými rozsáhlými mokřady, specifickou faunou i flórou a především hojným výskytem aligátorů, krokodýlů, vodního ptactva i kriticky ohrožené pumy.

„Je to jediné místo na světě, které zároveň obývají také žraloci, krajty, delfíni a kapustňáci a všichni se snaží sežrat navzájem,” říká sedmapadesátiletý kapitán.

Oblast popsal jako „pěkně divokou“. Během své kariéry už několikrát sledoval, jak žraloci býčí zaútočili na vodní plazy a ty zase roztrhali větší paryby. 

„Určitě byste se zde nechtěli ztratit nebo ztroskotat. Domů byste se s největší pravděpodobností nedostali,” vysvětluje Brossard.

Zdroj: Youtube

Útok kaniců goliášských byl však pro něj premiérou. Díky němu si položil otázku, zda jsou zubatí žraloci skutečně něčím, z čeho je třeba mít strach. Podle něj totiž existují ještě více nebezpečnější tvorové, o nichž se teprve dovídáme.

Zdroje: www.express.co.uk, www.thesun.co.uk, www.en.wikipedia.org