Dělníci se věnovali stavebním pracím na bytovém projektu, když se před nimi odkryl nečekaný tunel. Ukázalo se, že má délku sedm kilometrů a je lemován obytnými prostorami vytesanými do skály. Nejedná se o jediné podzemní město. V této oblasti Turecka jich je kolem neuvěřitelných 200.

Obě památky na místě později nalezené – tedy pevnost a obytný komplex – byly kompletně zrekonstruovány a veřejnosti se otevřely již v srpnu 2020. Pevnost, původně postavená v seldžucké éře a později vylepšená ve 20. letech 17. století, nabízí úchvatný výhled na Nevşehir, přístupný po nových cestách. Její oválný tvar o rozměrech 50 x 30 m zahrnuje obranné místnosti a vyvýšený chodník podél hradeb.

Cesta do okouzlující minulosti Kayaşehiru

Z parkoviště vede 150 metrů dlouhá procházka do Kayaşehiru, okouzlující osady na svahu se skalními místnostmi vytesanými před staletími. Mezi objevy patří zvláštní komora se skalním křížem, který pravděpodobně sloužil k uctívání zesnulých světců nebo mnichů provádějících duchovní cvičení. Bohatou historii města naznačuje jeskynní kostel, který ještě nebyl zcela prozkoumán. Ačkoli Nevşehir byl mylně označován za „největší podzemní město na světě“, výstižnější je popis „skalního obydlí“ s charakteristickými rysy.

Po tisíciletí byli obyvatelé Kappadokie vystaveni hrozbám ze strany Peršanů, Mongolů a turkických Seldžuků. Nicméně v této skalnaté krajině, která připomíná poušť, nebylo možné jednoduše uprchnout. Měkký vulkanický kámen tuf nabízí několik výhod, neboť je snadno tesatelný, odolává erozi, má izolační vlastnosti a pohlcuje dým. Odborníci proto odhadují, že pod zemí mohlo současně žít až 40 tisíc lidí, z nichž polovina bydlela v městě Nevşehir.

Tunely pod Kayaşehirem

Vzrušující události se udály v roce 2015, kdy byl i v Kayaşehiru objeven 186 metrů dlouhý tunel. Vyčištěný a zrestaurovaný pak konečně přivítal milovníky historie a turisty. Podzemní komplex, který je součástí archeologického naleziště třetího stupně, slibuje nezapomenutelné zážitky díky kostelům, místnostem a přístřeškům pro zvířata. Starosta Nevşehiru Mehmet Savran předpokládá, že se Kayaşehir stane přední turistickou destinací, protože probíhající objevy odhalují jeho rozsáhlý potenciál.

 Podívejte se na video o tomto městě:

Zdroj: Youtube

Pět tisíc let starý zázrak

Sága nabrala nečekaný obrat, když turecký státní úřad pro bydlení TOKI pozastavil projekt městského rozvoje v Nevşehiru. Pod plánovaným sídlištěm bylo objeveno kolosální podzemní město, později pojmenované Kayasehir, staré 5 000 let. Rozkládá se na ploše 400 000 metrů čtverečních a jeho součástí je sedmikilometrová silnice zdobená kostely a galeriemi. Tento zázrak, jehož vznik se předpokládá v chetitské éře, podnítil snahy o jeho zpřístupnění návštěvníkům, doplněné o vycházkové plošiny a povrchové parky.

Podzemní dědictví Derinkuyu

Pod Kappadokií leží také Derinkuyu, největší vyhloubené podzemní město na světě, které ilustruje úchvatný podzemní zázrak. Nachází se v hloubce více než 85 metrů a nabízí 18 úrovní tunelů, v nichž může žít až 20 000 obyvatel. Derinkuyu, původně připisované Chetitům a později rozšířené Frýgy, sloužilo jako útočiště během invazí. Jeho labyrintový design, ventilační systém a studny jsou ukázkou starověkého inženýrského umu. Znovuobjevené v roce 1963 zůstává Derinkuyu svědectvím bohaté historie regionu a adaptivních strategií přežití.

Při průzkumu skrytých divů Nevşehiru odhalíme nejen architektonické zázraky, ale také odolnost starověkých civilizací, které vzkvétaly pod povrchem a zanechaly nesmazatelnou stopu v podmanivé krajině Kapadocie.

Zdroje: www.cappadociahistory.com, www.dailysabah.com, cappadociadreams.com, www.bbc.com