Jak skončil zrádce atentátníků na Heydricha Čurda: poprava pro něj byla úlevou

Nataša Slánská | 20. 7. 2020
Reinhard Heydrich
Jan Kubiš
Josef Gabčík

Měl se stát hrdinou, ale skončil jako zrádce. Mezi pocity Karla Čurdy po vykonaném atentátu na říšského protektora Heydricha zvítězil strach. A také možná lákavá vidina peněžité odměny, kterou gestapo slíbilo za indicie vedoucí k dopadení atentátníků.

Ještě během výcviku v Anglii se Karel Čurda choval jako odvážný a spolehlivý voják. Po vysazení 27. března 1942 na území Protektorátu Čechy a Morava však nic nešlo podle plánu. Jeden z jeho druhů byl obklíčen nacisty a zvolil sebevraždu, druhý utrpěl zranění. Čurda se ukryl v Praze a koncem května se přesunul domů do Staré Hlíny u Třeboně, kde žila jeho matka a sestra s rodinou.

Právě o své blízké se parašutista bál nejvíce. Když noviny přinesly zprávy o atentátu na Heydricha a vypálení Lidic, trnul hrůzou při představě, že by podobný osud stihl i jeho vesnici. Nechtěl mít na svědomí životy svých milovaných, a tak raději zaprodal ty cizí.

Co se stalo s rodinou Jana Kubiše po atentátu na Heidricha: Pomsta byla strašná
Magazín

Co se stalo s rodinou Jana Kubiše po atentátu na Heidricha: Pomsta byla strašná

Jeho anonymní udání zaslané na četnickou stanici v Benešově zůstalo bez odezvy. Zato v Praze na gestapu si jeho přiznání poslechli s neskrývaným zájmem. Čurda vyjmenoval pražské rodiny, které výsadkářům zajišťovaly úkryty. Ve víře, že učinil maximum pro ochranu svých blízkých, se pokusil o sebevraždu.

Nacisté mu v tom zabránili, protože v něm vycítili cenného kolaboranta. Navíc tu přeci byla slíbená odměna, kterou bylo potřeba někomu vyplatit. Z vypsaných 2 milionů říšských marek byla Čurdovi přiznána celá čtvrtina. A aby mohl mladý přeběhlík začít nový život se vším všudy, gestapo mu přihrálo i byt a německou manželku. Odměnu mu ovšem vychytrale vyplácelo po částech. Co kdyby ho napadlo shrábnout peníze a zmizet?

Tím si Němci pojistili, že Čurda spolupracoval i nadále. Hned na podzim jim pomohl vystopovat parašutisty vyslané v druhé vlně výsadků. Zatýkání a popravy běžely jak na pásu.

Lina Heydrichová byla větší zlo než její manžel. Podváděla ho a zcela ovládala
Magazín

Lina Heydrichová byla větší zlo než její manžel. Podváděla ho a zcela ovládala

Štěstí však Čurda ve svém novém životě nenašel. Nepomohlo ani, že mu německá manželka porodila syna. Za "Jidášovy stříbrňáky" si neuměl kupovat nic jiného než alkohol a měnil se v trosku. Dokonce i nacisté s ním postupem času přestali komunikovat.

Když na konci dubna 1947 kráčel do popravčí cely, byl už zcela apatický. Nepodal ani žádost o milost. Vlastně se mu ulevilo, že to pro něj všechno končí.

Tagy Anglie atentát Benešov Česko Karel Čurda Lidice Morava Praha Třeboň