O Charlesovi Edwardovi

Ačkoli se Charles Edward Stuart (1720-1788) sám považoval za krále Anglie, Skotska a Irska, byl jen jakobitským pretendentem (uchazečem) o trůn. Ve Velké Británii nikdy nebyl jako král uznaný. A na rozdíl od svého otce, který také žil ve vyhnanství v Římě, ani katolickou církví. Se svolením papeže směl používat jen titul hrabě z Albany. 

Do historie, především skotské, se zapsal svou snahou sesadit z britského trůnu hannoverskou vládnoucí dynastii a získat ho zpět pro Stuartovce. Dal dohromady armádu složenou ze skotských horalů a rodových klanů. Navzdory několika vyhraným bitvám byl poražený a jeho jakobitské povstání (1745-1746) tak nedopadlo úspěšně. Na jeho dopadení byla vypsaná odměna a musel se skrývat. Nakonec se mu po několika měsících podařilo uprchnout do Francie. Zbytek života strávil na „kontinentu“. Díky svému šarmu a charisma si u skotského lidu získal přezdívku Bonnie Prince Charlie a je považovaný za skotského národního hrdinu.

Trošku jinak…

„O jakobity se zajímám už delší dobu, a tak nějak se to vyvinulo,“ vysvětlila sedmadvacetiletá Barbora Veselá, která studuje na univerzitě v Dundee forenzní umění a zobrazování obličeje, proč si pro svou dizertační vybrala právě Charlese Edwarda Stuarta. Rekonstrukci vytvořila z jeho posmrtné masky. „V roce 2019 jsem viděla jeho rekonstrukci od Hewa Morrisona a ten také použil posmrtnou masku, ale vytvořil jeho verzi těsně před smrtí, takže jsem to chtěla udělat jinak.“

Rozhodla se vytvořit jeho tvář z doby, kdy jako čtyřiadvacetiletý mladík vedl povstání. „Nechtěla jsem, aby vypadal jako člen královské rodiny, i když jím do značné míry byl. Chtěla jsem s ním ukázat jiný úhel pohledu. Zobrazit ho jako normálního, běžného člověka. Mladého člověka, který měl koníčky a rád dělal různé věci,“ uvedla pro britský tisk Barbora.

Barbořinu rekonstrukci ukazuje následující video:

Zdroj: Youtube

Nelehká, ale velmi zdařilá

I když na sklonku života vedl poklidný život a věnoval se hudbě, jako mladý žil Stuart poměrně rozmařile a bujaře. Měl milenky, hodně pil, značně ztloustnul, měl astma. Zemřel na následky záchvatu mrtvice. To vše se na jeho vzhledu muselo odrazit. Aby ho Barbora mohla omladit, prostudovala dobové záznamy, historickou literaturu a obrazy, u nichž vzala v potaz dobové zobrazení, studie a výzkumy o stárnutí lidí, a spolu s vědci z Centra pro anatomii a identifikaci člověka na univerzitě v Dundee i posmrtné masky z muzeí. Barbora je vyfotila a zmapovala. 

Z 500 snímků vytvořila pomocí fotogrammetrického softwaru 3D model, který vytiskla na 3D tiskárně. Domodelovala ho z vosku a nabarvila. A pupínky? Dle Barbory dobové zdroje zmiňují, že měl akné. „Výsledné dílo vypadá téměř jako ručně vyrobený model,“ uvedl o práci Barbory Tobias Houlton, lektor forenzního umění a zobrazování obličeje. A nejen to, vytvořila dosud nejvěrnější podobu Bonnie Prince Charlieho.

Maska byla vystavená v srpnu 2023 na každoroční Master Show, kterou pořádá univerzita.

Zdroje: edition.cnn.com, www.theguardian.com, www.bbc.com, www.seznamzpravy.cz, en.wikipedia.org