Maria Parmska: Milovala člena královské stráže, krále však opustit nedokázala

Redakce | 30. 11. 2019
Marie Luisa Parmská a král Karel IV. Španělský
Král Karel IV. Španělský
Marie Luisa Parmská

Vzhled není všechno, a pokud nejste dostatečně obezřetní a bystří, sesadí vás i vlastní manželka se svým tajným milencem. Neschopnost statného Karla IV. Španělského ukočírovat probíhající revoluci ho stála trůn, ale především reputaci u svých poddaných. Intrikářská Marie Luisa Parmská se tak stala všemohoucí vladařkou.

Jejich manželský sňatek přišel dávno předtím, než Karel IV. nahradil svého otce Karla III. na trůně. Stalo se tak roku 1765, Karlovi bylo 17 let a jeho sestřenici Marii pouhých 13.

Manželka intrikářka

Ačkoliv nebyl dalším v pořadí na trůn, otec si ho vybral pro jeho silnou a respekt vzbuzující postavu. Jeho starší bratr Filip trpěl epilepsií a otec ho neviděl jako zdatného muže na vládnutí. Nakonec by byl možná lepší volbou než Karel.

Kateřina Veliká a Petr: Počít dítě jim bránila dětinskost i intimní problém cara
Magazín

Kateřina Veliká a Petr: Počít dítě jim bránila dětinskost i intimní problém cara


A když vládce roku 1788 zemřel, Karel IV. přebral otěže a z Marie Parmské se stala králova choť. Byla přesný opak Karla - energická, chytrá, důmyslná a cílevědomá, toužila po větší roli než je pouhá manželova přikyvovačka. Postupně se začala vměšovat do politiky a sbírala zkušenosti potřebné k uskutečnění svého plánu. Také navázala vztah s členem královské stráže Manuelem de Godoyem.


Pomocí intrikovaní z něho záhy udělala generálporučíka a nakonec jím nahradila Karlova velmi schopného prvního ministra hrabě de Floridablancu. Sám Karel uznal Godoyovi schopnosti a s respektem mu naslouchal. Godoy tak nebyl jenom pouhá loutka, Marie ho milovala a dokázala si s ním představit vládu nad zemí. To se jí se začátkem Francouzské revoluce vyplnilo.

Opovrženíhodný král


Přestože se Karel dennodenně pohyboval ve vodách správních záležitostí a dokázal problémy bravurně vyřešit, jeho omezené vědomosti a schopnosti na něco většího nestačily. V roce 1789 v sousední Francii vypukla revoluce a Karel ztrácí půdu pod nohama. Tlak je příliš velký a vladař na to prostě nemá energii.

Okouzlující Nell Gwyn: Milenku krále Charlese II zbožňovala i jeho manželka
Magazín

Okouzlující Nell Gwyn: Milenku krále Charlese II zbožňovala i jeho manželka


Marie s Godoyem v neschopnosti Karla spatřili pootevřená dvířka a bryskně od něho převzali vládu. A dařilo se jim, dokud Godoy se svým rozhodnutím protestovat proti popravě Ludvíka XVI. tvrdě nenarazil a nestal se nenáviděným mužem pro celou Francii. Nakonec se jim podařilo s Francií uzavřít basilejský mír, ale reputaci si Godoy u sousedů nikdy nenapravil.

Vztah ve čtyřech


O poměru Marie a Godoye věděl celý dvůr i široká veřejnost, snad jen Karlovi to uniklo a nikdo si není jistý, jestli se šířícím drbům dokázal vyhnout, nebo je spíše ignoroval. Marie manžela nedokázala opustit, ale také se nechtěla vzdát Godoye. Dlouhá léta tak udržovala vztah s oběma, s Karlem otěhotněla celkem čtyřiadvacetkrát, narodilo se jim čtrnáct potomků, sedm z nich bohužel zemřelo ve velmi útlém věku.

Jak se chovali spojenci při osvobozování:Násilí páchané na ženách je dodnes tabu
Magazín

Jak se chovali spojenci při osvobozování:Násilí páchané na ženách je dodnes tabu


Po dvojnásobné abdikaci a předání trůnu svému synovi Ferdinandovi se z Karla za rozhodnutí Napoleona Bonaparteho stal exulant. Společně s Marií, Godoyem a jeho milenkou, s níž měl dítě, se nejdříve uchýlil do francouzského Marseille a pak do Říma a žili v prapodivném vztahu milenců a manželů na jedné hromadě, dokud Karel 20. ledna 1819 nezemřel.