Karel se narodil v Praze v roce 1316. Vyrůstal v královském prostředí, získal francouzské vzdělání a plynně hovořil několika jazyky, což dále obohatilo jeho kontakt s různými kulturami.

Od útlého věku však kromě vzdělání projevoval Karel hluboké zaujetí a lásku k rytířským zábavám, zejména k turnajům. Tyto vzrušující události mu umožnily předvést své bojové umění a získat si obdiv poddaných i ostatních šlechticů. V roce 1331 získal válečné zkušenosti v Itálii, když doprovázel svého otce Jana Lucemburského na tažení.

Osudný turnaj

Právě v létě roku 1350, během jednoho z těchto slavných turnajů v Itálii, zasadil Karlovi osud téměř smrtelnou ránu. Turnaj byl velkolepou záležitostí a Karel se ho pod falešným jménem zúčastnil se svým obvyklým nadšením a elánem. Byl to zkušený a zdatný rytíř, do té doby neporažený.

Během zuřivého klání však došlo k neštěstí. Karlův soupeř mu zasadil ničivý úder do přilby takovou silou, že mu čtyřikrát zlomil čelist. Král spadl z koně a jeho družina byla zděšena rozsahem jeho zranění. Lékaři se mu rychle věnovali a v obavách o jeho život ošetřovali zlomenou a zhroucenou dolní čelist, poškozenou krční páteř a ochrnuté končetiny. Ústa měl oteklá a zakrvácená, což mu ztěžovalo dýchání.

Incident měl být utajený

V zoufalé snaze zachránit panovníkovi život se jeho věrní spikli, aby incident utajili. Ostatně, Karel IV. měl tajemství více, jak ukazuje toto video:

Zdroj: Youtube

Adrenalinová zábava na turnaji se nehodila ke Karlově královské hodnosti, a tak se rozhodli jeho zranění raději připsat otravě, než aby přiznali pravdu. Mystifikace veřejnosti byla tak účinná, že i historici v následujících staletích uvěřili falešnému příběhu o otravě.

Zdali je to však pravda, nevíme.

Naštěstí obratně zasáhli italští chirurgové, proslulí svou odborností, kteří provedli riskantní zákroky a přemístili jeho vykloubenou čelist a krční páteř. Během léčby se dokonce uchýlili k vytrhávání vlasů. Přežití Karla IV. bylo důkazem jeho silné vůle a odolnosti. Během šesti měsíců se zázračně uzdravil a vrátil se ke svým královským povinnostem, přičemž nyní působil jako rozvážnější a vyzrálejší panovník.

Z rány se nikdy nevzpamatoval

Smrtelná rána však nepřímo zapříčinila Karlovu smrt. Těžká zranění, která utrpěl během turnaje, výrazně oslabila jeho zdraví. V důsledku toho Karel na podzim roku 1378 podlehl zápalu plic. Zranění z turnaje před lety na něm zanechalo trvalé následky, včetně změny vzhledu a pokřiveného držení těla.

Navzdory tragickému konci byla láska Karla IV. k turnajům nedílnou součástí jeho života a vlády. Jeho nadšení pro tyto události ukazovalo jeho charisma a rytířské dovednosti a zůstaly významným rysem jeho odkazu. Příběh o tom, jak Karel IV. přežil smrtelné zranění, a o klíčové roli turnajů v jeho životě dodnes fascinuje historiky i nadšence a zanechává trvalou stopu v historických análech.

Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov, en.wikipedia.org, studie - pubmed.ncbi.nlm.nih.gov