Vědci vyřešili záhadu obřích kamenů v Karnaku: Odpověď jim daly Stonehenge

Karnacké monolity.

Karnacké monolity.

Foto: Profimedia

Kameny z Karnaku jsou již stovky let jedním z nejzáhadnějších archeologických artefaktů na světě. Jedná se o více než 3 000 pravěkých stojících kamenů, které byly vytesány ze skály a postaveny předkeltskými obyvateli Bretaně. Ač jejich geometrie sice odpovídá jiným prehistorickým nalezištím, ale v době, kdy byly postaveny, neměla ještě vůbec existovat. Nyní se však možná záhadu povedlo objasnit. Díky geoglyfologii. 

Geoglyfologie byla znovuobjevena v roce 2004. Její název je složeninou slov Geo = Země, Glyf = písmo nebo symbol, ologie = studovat. Tato věda existovala již ve starověku, a dokonce se zachovaly i protokoly, které nyní pomohly rozluštit záhadu karnackých kamenů. Po mnoha letech studia byly nyní protokoly používané ve starověké vědě osvojeny a úspěšně aplikovány na mnoho geoglyfů nacházejících se po celém světě. A zjistila se neskutečná věc - monolity v Karnaku jsou podobné Stonehenge! Více než 3 000 pravěkých stojících kamenů bylo vytesáno z místní žuly a vztyčeno předkeltskými obyvateli Bretaně a tvoří největší takovou sbírku na světě. Většina kamenů se nachází na území bretaňské vesnice Carnac, ale některé na východě se nacházejí na území La Trinité-sur-Mer.

Na dokument o karnackých kamenech se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Během posledních deseti let studia geoglyfů po celém světě bylo zjištěno, že pyramidy, kamenné monolity a další geoglyfy byly kromě několika dalších využití umístěny na zemi za účelem vyznačení území. Staré civilizace si tak totiž značkovaly teritorium.

Karnacké monolity.Karnacké monolity.Zdroj: Profimedia

Karnacké kameny

Karnacké kameny jsou výjimečně hustým souborem megalitických nalezišť u jižního pobřeží Bretaně v severozápadní Francii, který tvoří kamenné řady, dolmeny (kamenné hrobky), tumuly (pohřební mohyly) a jednotlivé menhiry (stojící kameny). Kameny v Karnaku byly vztyčeny v období neolitu, asi mezi lety 3300 př. n. l. - 4500 př. n. l. a vykazují zarovnání, dolmeny a další starověkou geometrii, která je na svou dobu nevídaná. Jedná se o největší takovou sbírku kamenů na světě, která láká celosvětově pozornost všech vědců. Ti se již stovky let neúspěšně pokoušejí rozluštit jejich záhadu a zdá se, že nyní je jejich cesta na zdárném konci. A to právě díky starověké vědě - geoglyfologii.

Pinterest

Geoglyfy sloužily k vytyčení území, které si kultura, jež geoglyf vytvořila, nárokovala pro sebe. Po celém světě byly až nyní díky staronové vědě lokalizovány a prozkoumány stovky konvenčních geoglyfů, mezi nimiž má právě Karnak specifické postavení.

Specifičnost Karnaku

Zatímco většina geoglyfických průzkumů se provádí vedením linií skrz nebo rovnoběžně s hmatatelnými objekty, u Karnaku je to jinak. Zde je potřeba principy aplikovat spíše na prostory mezi kameny než na kameny samotné. Až dosud se vědci ptali, proč by kultura přemisťovala a zarovnávala tolik kamenů způsobem, který byl dříve považován za abstraktní. Nyní možná známe odpověď.

Stonehenge

Jak postavili Stonehenge: Vědci předpokládají existenci obřího stroje

Jaký je rozdíl mezi ostatními geoglyfy a Karnakem? Normálně se azimut odvozuje z vedení linie mezi dvěma nezávislými skalami nebo body. Ale v případě Karnaku lze hádanku vyřešit pouze nalezením dvou skal, které vepíší linii procházející středem prostorů. Obdobně lze definovat i geoglyfy například ve Skotsku, nebo dokonce u světoznámé památky Stonehenge. Navíc karnacké monolity byly postaveny přibližně ve stejné době jako Stonehenge, tedy kolem roku 3400 př. n. l.

Zdroj: Youtube

Překvapivé závěry

Jak se tedy ukazuje, karnacké monolity jsou podobné Stonehenge. Znamená to tedy, že kultury, které vytvořily Stonehenge a Carnac, byly příbuzné. Zároveň je možné říci, že kultury, které používaly geoglyfologii, znaly vědu geometrie dávno před Řeky. To dokonce vede k širšímu závěru, že svět byl procestován a zmapován dávno předtím, než nám to bylo řečeno, stejně jako že technologie neboli mýtické znaky byly mnohem pokročilejší, než jsme se doposud domnívali. 

Zdroje:

en.wikipedia.org/wiki/Carnac_stoneswww.ancient-origins.netwww.historicmysteries.com/the-carnac-stones/