Povídání o Karolu Duchoňovi je lepší začít jednou z jeho písní, která díky Mekymu Žbirkovi zažila velký come back. Jedná se o píseň V dolinách:

Zdroj: Youtube

Výjimečně talentovaný chlapec

Karol Duchoň, neboli slovenský Tom Jones, byl jednou z nejjasnějších hvězd na slovenské hudební scéně 70. a 80. let.

Narodil se 21. dubna 1950 v Galantě a od útlého dětství projevoval výjimečný hudební talent. Protože jeho otec ale učil na strojařském učilišti, tento později neskutečný zpěvák s nezaměnitelným hlasem studoval strojní průmyslovku. Jenže ji nedokončil, protože ho to nebavilo. Otec mu dokonce rozbil i jeho první kytaru…, protože jeho směřování neschvaloval.

V době, kdy byli jeho rodiče na dovolené v Jugoslávii, odkud jeho maminka pocházela, odjel Karel raději vystupovat s orchestrem Jaroslava Mikuly do zahraničí. A o jeho budoucnosti bylo rozhodnuto.

Hudební dráha

Svoji cestu k profesionální kariéře zpěváka zahájil již ve věku osmnácti let, kdy se spojil s bigbeatovou skupinou The Ice Boys – Ledoví chlapci.

V roce 1969 se jeho kariéra posunula zase významně vpřed, když se připojil ke své spolužačce ze základky, zpěvačce Evě Mázikové, a skupině Braňa Hronca. Právě tehdy Duchoň poprvé zazářil v televizi v hitparádě Malá televizní hitparáda s převzatou písní Sugar sugar, což mu přineslo celostátní uznání. A z mysli ani srdcí fanoušků se už nedostal…

Karol Duchoň byl přirozeně obdařen hlasem, který mohl snadno soutěžit s mezinárodně uznávanými hvězdami. Tento fakt si uvědomovali i jeho současníci. Dokonce se říká, že jej velmi obdivoval i sám Karel Gott, který veřejně prohlásil, že Duchoň má více přirozeného talentu než on sám.

Jenže Duchoň, který sám pronesl, že mohl dosáhnout stejné slávy jako Gott, už neměl tolik času a navíc nenašel manažera, který by se o něj dobře postaral, takže od poloviny 80. let jeho kariéra upadala.

„Chtěl jsem dosáhnout například to, co Karel Gott. Myslím, že jsem toho mohl dosáhnout,“ řekl v jednom rozhovoru. Přitom se nikdy neoctli Karlové na pódiu společně.

Duchoňovo umění, talent a charisma jej přivedly k vítězství na prestižních soutěžích, jako byla Bratislavská lyra, a jeho účinkování v zahraničí pouze potvrdilo jeho hvězdný status. Vystupoval i v Tokiu, Německu, na Kubě, v Somálsku, ve Francii a samozřejmě zemích bývalého komunistického bloku. Stal se velmi slavným. Právě v Tokiu pak vznikla jeho přezdívka „slovenský Tom Jones“.

Nazpíval mnoho duetů s dalšími hvězdami a v 70. letech pak začal úzce spolupracovat se zpěvačkou Evou Kostolányiovou. V témže roce se zúčastnil i tehdy populární soutěže Bratislavská lyra.

V roce 1974 založil svou kapelu Prognóza, s níž vznikly jeho nejúspěšnější nahrávky i profilové album. Jenže jeho životní prognóza zdaleka tak slavná ani šťastná nebyla…

Od 80. let byl na volné noze a velmi si to užíval.

„S repertoárem neměl problém, byl natolik žánrově rozmanitý, že mohl zpívat s velkým big bandem i malou partou. Navíc byl profík, který měl za sebou stovky koncertů,“ uvádí Robert Rohál v knize Legendy československé populární hudby.

Alkohol, karty, bohémský život

Přes jeho nezpochybnitelný talent však byla Duchoňova kariéra poznamenána osobními boji. Žil doslova jako bohém a všeho si dopřával až přes míru.

Jeho životní styl bohéma, v němž se prolínaly večírky, alkohol a vášeň pro karetní hry, začal negativně ovlivňovat jeho zdraví a profesní život.

Duchoň se nikdy netajil svou láskou k alkoholu a často byl vídán, jak pije na veřejnosti i během pracovních povinností. Tento způsob života vedl k postupnému úpadku jeho kariéry, a nakonec i tragicky předčasně ukončil jeho život. Zemřel již ve 35 letech na cirhózu jater.

Za svůj krátký život se dvakrát oženil a z prvního manželství měl dceru Danku. Osm měsíců po jeho druhé svatbě, 5. listopadu 1985 zemřel a jeho zhýralý život si vybral daň nejvyšší.

Kvůli svým nezdravým návykům se Duchoň potýkal i s finančními problémy, které byly veřejně známé a omílané. Jeho záliba v kartách často vedla k velkým dluhům, které za něj po jeho smrti musela splácet jeho rodina. Tyto osobní boje kontrastují s obrovským uznáním, které si vydobyl svým hudebním talentem.

Odkaz, který je znovu „in“

Tento obyčejný kluk s neobyčejným talentem a nezapomenutelným barytonem ale rozhodně neupadl v zapomnění. Jeho hity jsou i po padesáti letech žhavé a jeho hudba je nadále milována fanoušky nejen u nás. Na YouTube mají jeho písně přes 15 milionů zhlédnutí!

Jeho největší hity, jako právě V dolinách nebo Mám tě rád jsou stále oblíbené a nové remixy těchto skladeb představují jeho dílo novým generacím posluchačů.

Remix písně V dolinách od mezinárodně známého bratislavského DJ a producenta Marka Vosse dokazuje, že Duchoňova hudba má stále co nabídnout i v dnešní době.

Zdroje: www.vlasta.cz, cs.wikipedia.org, budejovice.rozhlas.cz, www.novinky.cz, www.csfd.cz, www.googleadservices.com