Tato ikonická japonská čepel, vyrobená ze skromného železného písku, vyžaduje práci 15 zručných řemeslníků a celý rok, aby dosáhla své smrtící dokonalosti. 

Proces se podobá alchymii

Odyssea tvorby katany začala tavením základní oceli. Ceněný materiál, ocel Tamahagane, se vyznačoval vyšší koncentrací uhlíku než běžná ocel, což umožnilo získat pozoruhodně pevnou a pružnou čepel. Proces se odehrával v srdci tatary, kolosální pece, kde byly více než dva tucty tun říčního písku vystavené žhavým teplotám až 2 500 stupňů. Tato intenzivní alchymie tepla a prvků rozpustila uhlík, železo a sloučeniny do roztavené symfonie a dala vzniknout jedné až dvěma tunám nedotčené oceli tamahagane, připravené k přeměně v legendární katanu.

Na video, které demystifikuje výrobu katany, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Symfonie oceli pokračuje při montáži

Ocelový blok zabalený do rýžového papíru a slámy se zahřívá a kuje do požadovaného tvaru. Kov se nikdy zcela neroztaví, aby se zachovala jeho klíčová molekulární struktura. Následné zušlechťování zahrnuje skládání a kladení, což je metoda, která se opakuje až dvacetkrát, aby se z oceli odstranily nečistoty a zvýšila se její celistvost. Navzdory mýtům ohýbání nepropůjčuje mystické schopnosti, ale proměňuje obyčejné železo v hrozivou čepel. Zde by s námi jistě znalci mečů vstoupili do sporu, ale pravdou je, že každý zdroj uvádí o počtu vrstev katany jiné údaje.

Duše každé katany byla utkána skládáním, technikou, která transformovala surovou ocel do základní podoby čepele. Čepelář pečlivě tloukl ocel tamahagane do tvaru katany a provedl složitý proces skládání asi šestnáctkrát, ale i vícekrát. Tato trpělivá práce dodala čepeli pevnost a odolnost. Jak velí tradice, více než dvacetinásobné přeložení přinášelo klesající výnosy, pokud jde o zvýšení pevnosti. Při hledání optimální rovnováhy mezi tvarem a funkcí se tedy uplatnila schopnost čepeláře rozlišovat.

Jaké jsou skutečné znaky pravosti?

Srdce katany spočívalo v její diferenciální tepelné úpravě, což je řemeslný výkon, který jí propůjčuje bezkonkurenční ostrost a pružnost. Tupé ostří čepele bylo obaleno hlínou a následovalo rychlé ponoření do vody. Hlína fungovala jako tepelný nárazník a umožňovala, aby hřbet chladl pomaleji než ostří. Díky tomuto důmyslnému postupu získala čepel svůj charakteristický duální charakter - ostří ostré jako břitva a pružný hřbet.

Geometrie čepele je pečlivě tvarovaná, zatímco její zakřivení je kováno tepelným zpracováním. Hliněná kaše a specifické teploty zahřívání vytvářejí charakteristickou temperační linii neboli hamon, která je skutečným znakem pravosti. Ostří čepele je kaleno ve vodě, čímž vzniká její charakteristické zakřivení. Různé typy zakřivení dále odlišují meče z různých období.

Na závěr leštění

Cesta vyvrcholila závěrečným rituálem - leštěním katany. Ačkoli se tento krok zdá být jednoduchý, vyžadoval pečlivou pozornost. Oddaný řemeslník pečlivě brousil čepel a věnoval týdny zdokonalování jejího ostří. Říční kameny hladily povrch čepele, aby vynikl její vrozený lesk a uměřenost. Vyvrcholením této usilovné práce byla katana připravena na svůj osud v rukou samuraje.

Leštění zvyšuje tvar a hodnotu katany. Katana však není jen čepel, je to mistrovské dílo s modulární konstrukcí. Zatímco čepel je duší, ostatní části, jako je záštita (tsuba) a rukojeť (tsuka), lze vyměnit.

Symbol čistoty a talisman proti zlu

Tato oddanost řemeslnému zpracování není levná. Pravá katana, kterou formovala tradice a čas, může na aukcích přijít na tisíce, ba i statisíce dolarů. Více než zbraň je to symbol čistoty a talisman proti zlu.

Odkaz samurajů žije dál prostřednictvím těchto složitě vyrobených čepelí, které jsou trvalým svědectvím o umění a obětavosti těch, kdo ovládají tajemství katany.

V době masové výroby je složité řemeslné zpracování, které kdysi dalo vzniknout ikonické japonské kataně, důkazem dávné oddanosti. Zatímco moderní výrobci vyrábí meče s lehkostí, kováři feudálního Japonska vkládali své srdce do kování katan, které nebyly jen zbraněmi, ale uměleckými díly. Kování katany bylo náročným procesem trvajícím několik měsíců a vyžadovalo pečlivou pozornost věnovanou detailům a neochvějnou snahu o kvalitu.

Kolik stoji katana?

Ručně vyráběná katana, známá jako nihonto, nová může stát mezi 10 000 až 25 000 dolary, čili od stovek tisíc až do půl milionu, historické kusy samozřejmě i mnohem více. Pro mnohé je to investice nejen do kvalitní zbraně, ale také do uměleckého díla, které odráží století japonského řemeslného umění.

Zdroje: www.thecollector.com, www.quora.com, interestingengineering.com, mas-swords.myshopify.com