nasregion.cz, historywithhenry.com, www.aromaleighcosmetics.com

Jindřich VIII. ji nazýval růží bez trnů. Přesto však život Kateřiny nebyl jednoduchý. 

Vědci oživili skvostnou tvář ženy Jindřicha VIII.

Kateřina Howard měla barvitý život. Provázela ji skandální minulost a ani její "královský" život se neobešel bez komplikací.

Narodila se mezi lety 1518 a 1524 jako členka mocného rodu Howardů. Její rodina však pocházela z chudší "větve" této společnosti a disponovala také nižším majetkem. Kateřinin otec Edmund Howard byl mladším synem Thomase Howarda, druhého vévody z Norfolku, který sloužil čtyřem panovníkům. 

Po svém narození se Kateřina stala neteří vévody z Norfolku, jenž byl v té době jedním z nejmocnějších šlechticů Anglie. Ani matka však nebyla ochuzena o šlechtický původ. Joyce Leghová patřila do rodiny sira Richarda Culpepera z Aylesfordu v Kentu.

Rodina Kateřiny byla rozsáhlá. Měla poměrně hodně sourozenců, několik vlastních i nevlastních. Spekuluje se, že šlo přibližně o deset bratrů a sester. Důvodem byly dva sňatky její matky Joyce. 

Kateřina Howard byla první sestřenicí Anny Boleynové. Možná stejně skandální ženy jako ona sama a další manželky jejího muže Jindřicha. Vědci nyní oživili její skvostnou tvář, která se jí však stala osudnou.

Kateřinu Howard krása připravila o život

Život Kateřiny provázelo od mladého věku mnoho skandálů. Byla sexuálně napadena svým učitelem hudby. Byla krásná a vždy se jí dostávalo hodně mužské pozornosti. Jeden francouzský vyslanec ji popsal jako malou, půvabnou ženu s přitažlivou osobností, která milovala tanec a hudbu. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

S Jindřichem VIII. se Kateřina seznámila díky svému strýci, který ji zajistil místo v rodinně Anny Klevské v roce 1539. Anna byla Jindřichovou čtvrtou manželkou. Právě zde Kateřinu vévoda z Norfolku postrčil do cesty samotnému králi.

Netrvalo dlouho a Anna si začala stěžovat, že Kateřina Jindřicha přitahuje a čím dál častěji ji věnuje svou pozornost. Mladá dívka pro stárnoucího Jindřicha představovala nejen lásku, ale i nabytí ztraceného mládí. 

V létě roku 1540 Jindřich oficiálně zrušil manželství s Annou. Jen pár dní po anulaci sňatku se Jindřich oženil s Kateřinou. Dne 8. srpna pak byla Kateřina v paláci Hampton Court formálně uznána královnou.

Lehké to ale neměla ani jako Jindřichova manželka. Vyvdala tři nevlastní potomky z předchozích Jindřichových svazků a její muž, tehdy již poměrně zralého věku, údajně trpěl impotencí. Důvodem ke štěstí nebylo ani jeho podlomené zdraví. 

Brzy na to si Kateřina začala románek s Thomasem Culpepperem, tajemníkem královské komory. Tento krok se však královně nevyplatil. Napsala svému milenci dopis, kde uvedla, že bez něj nemůže žít. Culpepper, jakožto velmi ctižádostivý muž, tento dopis použil proti ní. Byla shledána vinnou z cizoložství a v roce 1542 popravena v londýnském Toweru.