Krásná projevem

U Kateřiny Parrové, manželky Jindřicha VIII., neexistuje podrobný popis jejího přesného vzhledu. Přesto se, díky portrétům a zmínkám v pramenech, vědci dobrali k závěru, jak tato žena ve skutečnosti vypadala. 

Napovědět by tomu mohl i fakt, že sám Jindřich VIII. byl jako muž poměrně vybíravý. Dbal na to, aby sám vypadal upraveně a podobné nároky měl i na svou ženu. Kateřina Parrová byla ženou krále, která byla nejčastěji malovaná na nejrůznější plátna a další obrazy. 

Díky tomu dnes víme, jak vypadala. Měřila úctyhodných 177 cm, měla plavé středně dlouhé vlasy a hnědé oči. Kateřina byla štíhlá žena, která velmi dbala na svůj vzhled. Možná i z toho důvodu byla velice aktivní. 

Ráda tančila a účastnila se všech oslav, kde se vždy dokázala bavit naplno. Zábavu pro ni však představovaly všechny smyslné radovánky. Kateřina byla poměrně marnotratnou ženou, která se nezdráhala života v přepychu. 

Milovala drahé a krásné šaty, boty i šperky. Její garderobiérky měly stále co dělat, aby Kateřinina skříň byla plná těch nejlepších a nejmodernějších kousků. 

Přesto, že byla ženou, která mužům nedala spát, prvoplánová kráska Kateřina Parrová rozhodně nebyla. Svou krásu však dokázala vyjádřit jinak. 

Rekonstrukce tváře

To dokládá i rekonstrukce její tváře, kterou provedli vědci. Výsledkem byla zvláštní, na první pohled spíše obyčejná žena. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Laicky řečeno se dá říct, že Kateřina nebyla typickou kráskou, která kam vkročí, tam zastaví čas. Přesto se mužům líbila a ženy na ni často žárlily. Sama Anna Klévská, která měla zájem o Jindřicha a král ji odmítl pro nelibý vzhled, se nechala slyšet, že je rozhodně krásnější než Kateřina. 

Kateřinina krása tak spočívala v tom, jak energicky nasávala život. Jak se bavila, smála a radovala se. Milovala červenou, černou a fialovou barvu. Rozhodně nebyla ženou, kterou lze považovat za "šedou" myš. 

Byla módní ikonou své doby. Kam vkročila, tam upoutala zrak přítomných. Nebála se módních výstřelků ani své vlastní osobitosti. Kateřina přesně věděla, jak s důvtipem a elegancí zaujmout nejen krále, ale i všudypřítomné obdivovatele. 

Zdroje: www.mentalfloss.com, www.thirteen.org, en.wikipedia.org