Vědci zveřejnili seznam států, které by přežily apokalypsu. Od Česka je nejbližší 2000 km

Lenka Bělská | 22. 12. 2022

Naše civilizace je podle odborníků na pokraji společenského kolapsu. Ten zatím neznamená zánik, ale náhlý a hluboký úpadek lidstva. Mohou za to nejen klimatické změny, ale především úzká spolupráce mezi zeměmi a vzájemná globální závislost. Podle modelů proto přežijí jen soběstačné krajiny.

Civilizační kolaps je definován jako pád lidské společnosti. Ten se vyznačuje ztrátou její kulturní identity, zhroucením vlády, sociálně-ekonomického systému a nárůstem násilí. Příčin této apokalypsy je několik. Od přírodních katastrof, po války a pandemie. 

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti. Vědci neví, jak vznikly
Magazín

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti. Vědci neví, jak vznikly

Podle odborníků tento osud postihl prakticky všechny kultury. Některé se již nezotavily (například Mayská říše), další povstaly znovu jako pták fénix a znovu dominují světu. Je ale jen otázkou času, kdy se historie bude opakovat.

Kde přežít kolaps civilizace

Profesor Aled Jones a Nick King z Institutu pro globální udržitelnost při univerzitě Anglia Ruskin v Chelmswordu se proto rozhodli, že pomocí počítačového modelu nasimulují situaci kolapsu a zjistí, které krajiny by byly nejméně ohrožené.

Zdroj: Youtube

Mezi proměnné patřila ekologická destrukce, nárůst populace, omezené zdroje, pád dodavatelských řetězců a mezinárodních dohod, finanční krize, globální výskyt infekčního onemocnění nebo jejich kombinace. Aby posoudili, které národy by těmto ohrožením nejlépe odolaly, obodovali je podle stanovených kritérií. Za klíčovou označili energetickou a výrobní soběstačnost, množství vyprodukovaných potravin, odolnost proti klimatickým změnám, vzdálenost od jiných populačních center a schopnost chránit hranice před migrací.

Vědci díky modelu dospěli k závěru, že nejlepší předpoklady k udržení životní úrovně, technologické vyspělosti a společenské struktury mají hlavně ostrovní státy s vlastními zdroji, jako je Nový Zéland, Island, Austrálie a Irsko, které je od České republiky vzdáleno zhruba 2000 km.

Udržitelná soběstačnost

Nový Zéland disponuje nízkým počtem obyvatel a vysokým podílem obdělávané zemědělské plochy a pastvin. Navíc má přístup k dvěma oceánům, což umožňuje vyrábět obnovitelné zdroje. Podobně je na tom i Island a Austrálie. Britské ostrovy, ač hustě osídlené, mají jinou výhodu: Pyšní se mírným klimatem.

Jak by vypadal svět, kdyby roztál všechen led? Země by se zcela změnila
Magazín

Jak by vypadal svět, kdyby roztál všechen led? Země by se zcela změnila

I přesto, že se Česká republika v žebříčku vůbec neumístila, její poloha v srdci Evropy přináší jistotu, že pokud by se zvýšila hladina moří, byla by to právě naše krajina, kterou by jako jednu z mála nezasáhly masivní záplavy. 

Zdroj:

www.wikijii.com, www.theguardian.com, www.mdpi.com

Tagy Austrálie Česko Evropa Irsko Island Mayská civilizace Nick King Nový Zéland Tasmánie Velká Británie