Za objasněním tajemného muže stojí údajně Paul Sonnino, profesor historie na Kalifornské univerzitě, který tvrdí, že šlo o vězně, zatčeného v roce 1669 a drženého v Bastile a dalších francouzských věznicích téměř 30 let.

Vězeň dle Sonnina v jedné z věznic i zemřel a jeho totožnost byla neznámá právě proto, že jej údajně nikdo nikdy bez masky neviděl. Ač se objevilo mnoho příběhů – od Voltaira či Alexandra Dumase – žádný nebyl přesný. Dlouho se mělo za to, že šlo o nepohodlné dvojče Ludvíka XIV.

Jenže omyl! Byly zde i další teorie. Domněnek se v průběhu staletí objevily stovky, od těch pravděpodobných až po ty za vlasy přitažené. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Podle Sonnina šlo skutečně o muže jménem Eustache Dauger. Opravdu prý nosil masku, ale ne železnou, nýbrž sametovou a byl komorníkem. Proč byl ale tento muž pod ochranou a v utajení?

Pátrání po muži se železnou maskou

Sonnino nakonec svá bádání shrnul do výzkumu, v němž provádí čtenáře historickými záznamy. Nakonec vše uzavírá tím, že Dauger byl komorníkem pokladníka kardinála Mazarina, tedy hlavního ministra Francie v raných letech života Ludvíka XIV.

Mazarin nashromáždil velké jmění a jeho komorník pojal podezření, že část peněz byla ukradena, a to zejména předchozímu anglickému králi a královně.

Tato vědomost však byla velmi nepohodlná a nebezpečná, proto jej dal Mazarin zatknout a uvěznit pod hrozbou smrti. Tak se stal z komorníka přísně střežený anonymní vězeň s maskou.

Nenašel klid ani po smrti

Zvláštní je, že Dauger se nedočkal klidu ani po smrti, kdy bylo spáleno vše, včetně jeho šatů.

Jeho cela byla okamžitě oškrábána a vybílena, ale zůstala jen legenda, která se však bleskurychle rozšířila. Záhadný vězeň, držený v zajetí od konce 17. do začátku 18. století, dodnes vyvolává představy politických intrik a smrtící zrady. A samozřejmě se začalo pátrat po jeho identitě.

Vyšlo najevo mnohé, nejen Sonninova teorie. Podle jiných výzkumů byl vězeň držen ještě před Bastilou v malém vězení u pobřeží Cannes, Sainte-Marguerite. Zde byl vězněn v 80. letech 16. století, poté se objevil i v pevnostech Pignerol a Exilles.

Do Bastily dorazil v roce 1698 s příkazem přísného utajení. Nikdo navíc nevěděl, co provedl a zač byl odsouzen.

Ač Sonninova teorie zní pravděpodobně, není stoprocentně potvrzena. Je možné, že se pravou totožnost muže, stejně jako zločiny, za které byl potrestán, nikdy nedozvíme.

Kromě verze o Eustache Daugerovi je možné, že mužem mohl být i Ercole Matthiole, italský hrabě, který v 70. letech 16. století politicky zradil Ludvíka XIV.

Ale to je už jiný příběh, navíc Matthiole zemřel v roce 1694, tedy několik let před smrtí „muže se železnou maskou“. Zbývá nám tedy zase a jen Dauger.

Pro nás však zůstane stále symbolem nezapomenutelně ztvárněným Leonardem di Caprio:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.livescience.com, allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org/wiki/The_Man_in_the_Iron_Mask_(1998_film)