www.thoughtco.com, www.americacomesalive.com, www.livescience.com

Adolf Hitler nebyl jediný, kdo toužil vědět, kdo záhadný Kilroy je. Během druhé světové války bylo toto graffiti možné najít téměř po celé Evropě. Na lodích, letadlech, nákladových prostorech, na zdech i mostních pilířích. Dokonce se objevil i na VIP toaletách v době Postupimské konference v roce 1945. Našel ho sám Josif Vissarionovič Stalin. 

Legenda říká, že sovětský revolucionář byl z malůvky tak vyděšen, že už do místnosti nevstoupil a potřebu vykonával na veřejně přístupném záchodě s ochrankou za zády. Byl přesvědčen, že Kilroy ho tajně sleduje a chce ho zabít.

Kilroy tě pozoruje

Kdo byl tedy onen plešatý a nosatý pán? Historici se domnívají, že šlo o muže jménem James J. Kilroy (1902-1962), který žil v Quincy v Massachusetts a pracoval jako inspektor v loděnici ve Fore River Shipyard. Jeho hlavním úkolem bylo kontrolovat nýty, zda pevně drží a jsou v pořádku.

Nýtovači byli placeni za kus. Čím více šroubů upevnili, tím větší měli mzdu. James si tak při každé kontrole dělal čárky křídou přímo na loď. Zároveň si tímto způsobem označil, že je její určitá část dokončena. Jednou ho ale zavolal dozorce. Počet vyrobených kusů neseděl s počtem zkontrolovaných nýtů. Inspektor si uvědomil, že někdo musel s jeho značkami manipulovat. Rozhodl se tedy, že svůj systém doplní o dodatek: „Kilroy byl tady“. Později začal malovat i postavičku, která nenápadně nakukuje přes plot. 

Za normálních okolností by byly kontrolní údaje zakryty nátěrem. Zoufalá potřeba lodí v zámoří ale znamenala, že většina z nich opouštěla přístav neošetřená. Netrvalo dlouho a Kilroyova značka se objevila všude tam, kde se vyskytli američtí vojáci.

Kilroy byl tady

Nejdřív byla postavička s nápisem považována za talisman štěstí. Později se stala virální a kreslila se jen tak pro radost. Zároveň sloužila také jako posilovač morálky. Malovali ji členové předsunutého výzkumného týmu, pokud oblast považovali za bezpečnou. Postupem času se „Kilroy byl tady“ stal znakem hrdosti nesoucí poselství, že žádné místo a žádná země není mimo dosah americké moci. 

Zdroj: Youtube

Obrázek si udržel svou popularitu i po válce. Objevil se na Velké čínské zdi, na soše Svobody i na Mount Everestu. Skutečný pan Kilroy byl objeven v roce 1946, kdy American Transit Association vyhlásila rozhlasovou soutěž o identifikaci autora.