Diktátor Kim Ir-sen hledal elixír mládí: Lékaři mu doporučili krev mladých mužů

Nataša Slánská | 27. 2. 2020
Bývalý vůdce KLDR Kim Ir-sen
Kim Ir-sen toužil po věčném mládí.
Bývalý vůdce KLDR Kim Ir-sen

Čachtická paní se podle legendy koupala v krvi mladých dívek, aby si udržela krásu a věčné mládí. Severokorejský diktátor Kim Ir-sen přišel s modernějším nápadem: dlouhověkost mu měly zaručit transfuze krve darované zdravými mladými muži.

Kim Ir-sen se sice svému lidu prezentoval jako neohrožený vůdce božského původu, ve skutečnosti ale trpěl různými fobiemi. Jednou z nich byl i strach z létání, kvůli kterému ve svých 72 letech absolvoval dlouhou cestu do Evropy obrněným vlakem. S postupujícím věkem ho k tomu začalo strašit také pomyšlení na stárnutí a nevyhnutelnou smrt.

Když Kim Ir-sen oslavil 65. narozeniny, pověřil výzkumný ústav hledáním receptu na prodloužení života, aby se mohl dožít 120 let. Výzkumníci na tento popud otestovali účinky 1750 druhů léčivých bylin, žádná z nich se ale neukázala být zázračnou.

Lékaři stárnoucímu vůdci radili, aby se často smál, protože smích je přeci univerzálním lékem a prodlužuje život. Kim Ir-sen si tedy začal do paláce zvát malé roztomilé děti a komediální herce, kteří se ho snažili rozesmát. Komu se to povedlo pětkrát za den, dostal ocenění.

Naordinovaný smích a bylinné lektvary však nemohly vyvážit diktátorův špatný životní styl. Sedavý způsob života, nezdravé stravování a nadváha jeho vysněnou dlouhověkost zrovna neslibovaly. Na prahu osmdesátky Kim Ir-sen viděl, že to s ním jde s kopce, a tak se odhodlal k zoufalému kroku a požádal o transfuze krve mladých mužů. Doufal, že tím načerpá jejich energii a svůj organismus celkově ozdraví.

Netradiční léčba se nicméně minula účinkem a severokorejský vůdce byl nucen tento svět opustit už v roce 1994 ve věku 82 let.

Tagy Evropa Kim Ir-sen Praha