Příběh King Konga má reálný základ: Vědci objevili část kostry obřího lidoopa

King Kong v hollywoodském voskovém muzeu v Bransonu

King Kong v hollywoodském voskovém muzeu v Bransonu

Foto: Wikimedia Commons,Autor: Cassius of WWCC – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Příběh o objevu největšího zástupce všech lidoopů začíná už v roce 1935. Tehdy hledal mladý paleontolog staré zvířecí zuby, které se používaly pro výrobu tradičních léků. Říkalo se jim „dračí zuby“. Vědec však nakonec natrefil na něco zcela jiného - v hongkongském obchodě s čínskými léky objevil obrovskou stoličku. Hned mu bylo jasné, že narazil na část velkého zvířete, kterého věda zatím nepoznala.  

Stolička ve skutečnosti patřila prehistorickému lidoopovi, který měřil více než 3 metry a vážil přes půl tuny. Později mu přidělili jméno Gigantopithecus blacki. V příštích několika letech se snažil von Koenigswald prohledávat další lékárny, aby sesbíral více informací. Naneštěstí další důkazy o existenci obrovského lidoopa nenašel.

Restaurovaná podoba největšího lidoopa světa, Gigantopithecus blackiZdroj: Wikimedia Commons, By Michal Maňas - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?

Po roce 1945 vydal jeho kolega Franz Weidenreich teorii o původu zvířete, kterému patřil nalezený zub. Tvrdil, že  lidé pocházejí z asijských gigantů, mezi něž patřil i Gigantopithecus blacki. Tato teorie se však nikdy nepotvrdila a vědecká obec ji nebere příliš vážně.

V 50. letech pak vědci učinili významný objev. V jeskyni, která se nachází v oblasti jižní Číny, našli nejméně 1000 zubů, které patřily už zmíněnému lidoopovi. Právě z velikosti těchto úlomku usoudili, že by mohl měřit až 3.5 metru, tedy dvakrát více než dnešní gorila. Následovalo další překvapivé zjištění: Nejstarší spolehlivě datované pozůstatky stejného lidoopa jsou staré 2 miliony let (Zdroj: https://www.scmp.com/magazines/post-magazine/article/1975412/king-kong-hong-kong-how-giant-ape-fossil-was-found-1930s).

Jak vysoký byl největší lidoop světa. A existoval?Zdroj: Wikimedia Commons, By http://commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/in

Vědci začali ihned spekulovat, zda mohl tento druh lidoopa vyrábět nástroje. S inteligentní verzí King Konga nesouhlasil Russell Ciochon, paleoantropolog z University of Iowa ze Spojených států. Ciochon byl součástí týmu, kterému se podařilo najít další jeskyně se zuby. Společně s nimi zde byly nalezeny i kamenné nástroje, vědec však tvrdí, že kdyby lidoopi nástroje opravdu sami vyráběli, musely by být z organického materiálu. 

Od té doby byly nalezeny desítky dalších zubů i několik částečných čelistí zkoumaného lidoopa. Objeveny byly převážně na několika místech v jižní Číně, dále ve Vietnamu a v Indii.

V loňském roce pomohla genetická informace z fosilního zubu poodhalit původ vyhynulého lidoopa. Podle vědců je geneticky příbuzný orangutanovi. Studie byla uveřejněna ve vědeckém časopise Nature.

čelist Gigantopitheca blackiZdroj: Wikimedia Commons, By Wilson44691 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.ph

Studie nalezených zubů objasňují další okolnosti. Výsledky analýzy prvků (hlavně uhlíku) ve fosilních zubech říkají, že 3,5 metrový lidoop byl vegetarián. Z většinové části jeho jídelníček obsahoval bambus. Objevené stoličky vykazují známky opotřebení skloviny, stejně jako je to u jiného milovníka bambusu, pandy obrovské. Mimo tuto surovinu si dopřával výživné ovoce či semena.

Umělecká rekonstrukce možné podoby megalodona.

Obří žralok megalodon vyhynul o milion let dříve. Zřejmě podlehl konkurenci

Strava mohla být však zároveň jeho záhubou. Když se jeho lesní stanoviště zmenšilo, obrovský lidoop nemusel být schopný najít dostatek potravy a v důsledku toho mohl vyhynout, uvedla Hervé Bocherensová, paleontoložka na Univerzitě v Tübingenu. Svým způsobem mu k tomu mohla „dopomoci“ i neschopnost vyšplhat na stromy. Tam se mláďata a samice nynějších orangutanů často schovávají a hledají jídlo.

Zjistilo se, že Gigantopithecus blacki vyhynul přibližně před 100 000 lety (Zdroj: https://www.livescience.com/53313-biggest-ape-forest-dweller.html). Přes všechny výzkumy a nálezy je gigantický lidoop stále záhadou. Doposud se totiž nenašla žádná kostra či lebka ani další důležité části, které by vědcům řekly více.

Akční letáky