Jeskyně je jednou z pěti v současnosti známých "sloních jeskyní" v pohoří Elgon. Kitum měří na délku 700 metrů, ale vědci si nejsou jisti, jak je opravdu hluboká. Původně "sloní jeskyně" Kitum však mate odborníky už desítky let.

Keňská Pekelná díra je nejnebezpečnější jeskyní na světě pro zvířata i nemoci. Hluboko v útrobách země se nachází jedno z nejzrádnějších míst na planetě. V keňské pekelné díře se shlukují nejnebezpečnější tvorové a nemoci světa. Místo je smrtelnou pastí pro ty, kdo se do něj odváží vstoupit. Na základě množství netopýřího guana, které se v jeskyni nachází, jsou přenašeči virů pravděpodobně plodožraví a hmyzožraví netopýři. Ale jedná se stále jen o domněnku.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nebezpečný svět plný smrtelných chorob

Jeskyně, která se nachází v pobřežním městě Malindi, je labyrintem temných chodeb a podzemních řek. Je domovem nejrůznějších tvorů, od jedovatých hadů a pavouků až po krokodýly a štíry. Vlhké a temné prostředí jeskyně je také ideálním prostředím pro množení řady smrtelných chorob, zejména Margurgu a eboly.

Jednou z nejnebezpečnějších nemocí spojených s keňskou Pekelnou dírou je Marburgův virus. Jedná se o vzácné a vysoce infekční onemocnění, které patří do stejné rodiny jako virus ebola. Virus způsobuje silné krvácení, horečku a selhání orgánů, přičemž úmrtnost dosahuje až 90 %. Marburgský virus se na člověka přenáší kontaktem s infikovanými zvířaty, jako jsou kaloňové a opice, nebo přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných osob.

Další smrtelnou nemocí spojenou s keňským Peklem je horečka Rift Valley. Jedná se o virové onemocnění, které postihuje především domácí zvířata, jako je skot, ovce a kozy. Člověk se však může nakazit také, a to kontaktem s nakaženými zvířaty nebo při kousnutí komárem. Nemoc způsobuje příznaky podobné chřipce: Horečku, bolest hlavy a svalů, a může vést k závažným komplikacím, jako je slepota, encefalitida a hemoragická horečka.

Kdo zde přebývá

Kromě smrtelných nemocí je keňská Pekelná díra také domovem řady jedovatých tvorů. V jeskyni žijí někteří z nejsmrtelnějších hadů na světě, například mamba černá a kobra plivající. Žije zde také řada jedovatých pavouků, štírů a stonožek.

„Velmi zvláštní je, že zvířata se do této jeskyně vydávají už možná po tisíce let, uprostřed noci, aby ji využila jako obří solný sliz. Buvoli, antilopy, levharti, hyeny, a především sloni se slepě prodírají jeskyní (sloni se při tom často narážejí do hlavy) a razí si cestu ke slaným stěnám jeskyně. Postupem času se tak jeskyně zvětšila a její stěny jsou pokryté zářezy od klů. Uvnitř jeskyně je také hluboká trhlina, do které spadla a zemřela mladá slůňata - a další zvířata," říká publikace Atlas Obscura.

Navzdory svému nebezpečí, anebo spíše právě pro něj, Pekelná díra stále přitahuje dobrodruhy a vědce z celého světa. Vědci zkoumají jedinečné prostředí jeskyně a tvory, kteří ji obývají, aby lépe pochopili, jak se přizpůsobili přežití v tak nehostinném prostředí.

Není jasné, kdy byla jeskyně poprvé objevená lidmi. Armádní lékařský výzkumný ústav infekčních nemocí Spojených států (USAMRIID) jeskyni studoval poté, co se zde údajně nakazili a zemřeli dva lidé. Přenašeče se však najít nepodařilo.

Pekelná díra je jedním z nejnebezpečnějších míst na planetě, kde žije řada smrtelně nebezpečných tvorů a nemocí. Návštěvníci jeskyně by měli dbát zvýšené opatrnosti a přijmout veškerá nezbytná opatření, aby se ochránili před újmou. Alespoň do doby, než si vědci budou jisti, co zde vlastně žije, přebývá a hrozí.

Zdroje: www.the-sun.com, www.atlasobscura.com, www.ranker.com