Jen pro zdatné a odvážné

Na jihu Norska se obklopená skalními stěnami třpytí hladina jednoho z nejoblíbenějších fjordů – Lysefjord. Podívat se na něj můžou turisté z výšky, když se z parkoviště u restaurace Orlí hnízdo (Øygardstøl) vypraví na jedenáctikilometrovou túru známou jako Kjerag Hike s převýšením osm set metrů. Je velmi oblíbená a jedna z nejpůsobivějších na světě, jak se ní o uvádí. Zároveň je ale značně náročná. Jsou na ní tři strmé úseky, které lze zdolat za pomoci upevněných řetězů. Za mokra jsou navíc ještě kluzké. Stezka zavede turisty do výšky 1 000 metrů na skalní plošinu Kjerag. Tam je čeká nejen úchvatný pohled na safírově modrý fjord, ale také odvážlivci milovaný balvan.

Lákadlo pro dobrodruhy

Nejvyšší vrchol Kjeragu je ve výšce 1 084 metrů. O sto metrů níž, v puklině plošiny, je mezi dvěma skalami pevně vklíněný onen proslulý obrovský balvan Kjeragbolten, anglický známý jako Kjerag Boulder. Už samotný pohled ze skal dolů na fjord není rozhodně pro slabé povahy, kterým pohled z výšky nedělá dobře. A postavit se na jeden kámen ve výšce 984 metrů, nad roklinu bez jakékoli opory, vyžaduje hodně odvahy. Mnozí lidé věří, že je kámen talisman štěstí. Kdo se na něj postaví, nezemře. Možná právě proto nebyl dosud zaznamenán případ, že by z něho někdo spadl. Přesto se turistům doporučuje, aby byli nanejvýš opatrní a nepodceňovali své síly. Stačí malé zaváhání, uklouznutí, silný poryv větru a následky by byly tragické.

Samotná oblast je však trošku zrádná, a ne úplně bezpečná, jak uvádí průvodci. Nějakou tu zlámanou kost při uklouznutí si už vyžádala. Při výstupu se doporučuje držet se vyznačené trasy.

Výstup na Kjerag a jeho "slavný" balvan ukazuje následující video:

Zdroj: Youtube

Jak se takový balvan mezi skály dostane?

Tento podivuhodný přírodní útvar vznikl během posledního tání ledovců někdy před 50 000 lety. Skandinávie byla několikrát zaledněná a Norsko pokryté ledovcem. Jak tály, zaplavovaly fjordy a údolí. Balvan Kjerag je vlastně ledovcová usazenina o objemu pět metrů krychlových a do skal ho zaklínila stoupající mořská voda. Dnes je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst Norska. Kdo si na něm chce postát a nechat se vyfotit, musí si často vystát více než hodinovou frontu, pokud má třeba smůlu a setká se výpravou vedenou průvodcem.

Kjerag je také oblíbeným místem nadšenců BASE jumpingu.

www.visitnorway.com, www.tourcounsel.com, lifejourney4two.com, www.pipeaway.com