Záhada podivných dveří

V mužském klášteře Alcobaça je jedna velká zvláštnost. Jeho součástí jsou dveře, které jsou natolik úzké, že projít jimi by bylo náročné i pro štíhlou ženu. Natož pro muže. 

Průchod skrze tyto dveře je totiž široký pouhých 50 cm. 

Legenda praví, že tyto dveře měly být jakousi branou střídmosti. Laicky řečeno měly kontrolovat, nakolik se lidé, kteří jimi prochází, stravují tak, jak by měli. Údajně tak byly dveře kláštera Alcobaça dveřmi proti obžerství.

Mniši, kteří klášter obývali a spravovali kuchyni, museli hlídat množství jídla, které pozřou. Aby se příliš nepřejídali, postavili v klášteře dveře tak úzké, že každý kilogram váhy navíc jim průchod znemožnil. 

Navíc ten, kdo se dveřmi kláštera neprotáhl, nedostal žádné jídlo. Podle měřítek byl natolik "tlustý", že bylo potřeba množství stravy zredukovat. 

Talíře z kuchyně

Pokud vás historka o dveřích, které hlídaly váhu všech procházejících zaujala, nejspíš budete zklamaní. Dveře střídmosti totiž ve skutečnosti sloužily jako prostor, kterým se podávaly talíře z kuchyně do jídelny. Váhu nikomu nehlídaly. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Šlo tedy o obdobu servírovacího poklopu, který tamní mniši používali k usnadnění své práce. 

O záhadných dveřích však koluje celá řada historek, které nejsou však víc, než pouhými pohádkami k pobavení turistů. 

Přesto se spekuluje, že mniši byli hlavním tématem úzkých dveří proto, že si po staletí žili dobře a obezita byla jejich častým problémem. Z tohoto důvodu se stávali terčem posměchu a příběhů, které se vypráví o zavalitých mniších a existuje jich celá řada. 

Byli obviňováni nejen z obžérství, ale také z přemíry pití a smilstva. To však nebyl případ mnichů, kteří skutečně v klášteře Alcobaça přebývali. Zde žili cisterciánští mniši, kteří tu mohli přebývat pouze za předpokladu, že dodržovali všechna zdejší pravidla. 

Mezi ně patřila také střídmá a velmi zdravá strava. 

Zdroje: www.openculture.com, spsact.org, www.esquiremag.ph