Skutečná podoba královny Kleopatry: Žádná kráska, spíše ošklivka s mužskými rysy

Foto: www.profimedia.cz

Egyptské královně Kleopatře většina z nás připisuje rysy americké herečky Liz Taylor, která ji ztvárnila ve slavném velkofilmu. Usuzujeme, že Kleopatra asi musela být opravdu hodně krásná, když se do ní bezhlavě zamiloval Julius Caesar i jeden z jeho nástupců Marcus Antonius. Pokud se ale podíváte na Kleopatřinu podobiznu vyraženou na dobové minci, nejspíš se leknete.

Římští básníci popisovali Kleopatru jako "ženu nepřekonatelné krásy, schopné uhranout jakéhokoli muže". Horatius dokonce označil její šarm za "smrtící". Je známo, že v době, kdy Kleopatra pobývala s Caesarem v Římě, udávala tón místní módy. Ačkoli tu coby vládkyně nepřátelské říše nebyla příliš vítaná, římské ženy začaly kopírovat její účes i styl oblečení. Kdyby byl ve starověku existoval Instagram, Kleopatra by se jistě stala nejsledovanější ikonou Středomoří.

Příběh šílené Lizzie Halliday: Většině mužů po svém boku připravila krutou smrt

Mýtus o neuvěřitelné fyzické kráse dodal romantický nádech i jejímu vztahu s Markem Antoniem. Příběh vášnivé lásky dvou atraktivních milenců, tragicky zakončené společnou sebevraždou, se nesl staletími až do dnešní doby a vydělal na něm i Hollywood. Jaké pak bylo rozčarování, když se v roce 2007 objevila v médiích fotografie mince, na které je Kleopatra vyobrazena jako nehezká osoba s velikým nosem, ostrou bradou a zapadlýma očima. Je možné, že tolik opěvovaná královna ve skutečnosti vypadala spíš jako muž?

Pokud se chceme dopátrat pravé Kleopatřiny podoby, musíme si nejprve odmyslet tradiční egyptské rysy, protože Kleopatra v první řadě vůbec nepocházela z Egypta, ale z řecké dynastie Ptolemaiovců. Její předkové ve skutečnosti ani nehovořili egyptsky, Kleopatra byla údajně první vladařkou svého rodu, která řeč poddaných plynně ovládala. Dohromady hovořila devíti jazyky, což jí výrazně pomohlo v kariéře i diplomacii. Nebývalý zájem o studium cizích jazyků naznačuje, že se Kleopatra od mládí nestarala ani tak o svůj zevnějšek, jako o intelekt. A musela být mimořádně ambiciózní.

Kim Čong-un je v Koreji díky nadváze sexuálním symbolem. Meme na toto téma

Po smrti matky, v pouhých 14 letech, se Kleopatra stala spoluvladařkou a zástupkyní svého otce. Politické zkušenosti tedy získala už v mladém věku. Když jí bylo 18 let, zemřel i otec. Od Kleopatry se očekávalo, že si vezme za manžela svého desetiletého bratra a společně s ním převezme vládu nad Egyptem.

Jenomže Kleopatra byla solitérka. Bratra z jeho postu obratně vystrnadila a vlády se ujala sama. Z této doby také pocházejí nešťastné mince, které královně přisuzují nelichotivou podobu. Nabízí se možnost, že se Kleopatra nechala vyobrazit schválně s mužnými rysy, aby získala důvěru poddaných. Výrazný nos a ostrá brada byly totiž ve starém Egyptě znakem síly a moci.

Kleopatra tedy vůbec nemusela být tak "ošklivá", jak ji zpodobnily mince. Ale závratnou krásou prý přesto neoplývala. Řecký spisovatel Plútarchos její vzhled označil za průměrný. "Byl to její hlas a neodolatelné charisma, co ji činilo tak žádoucí," uvedl ve svých spisech.

Proč bychom raději měli důvěřovat Plutarchovi, a nikoli římským básníkům? Důvod je prostý: římští literáti byli ovlivněni propagandou Antoniova rivala Augusta, který Kleopatru nemohl vystát. Všemocně se snažil, aby egyptská královna byla v Římě vnímána jako nemravná svůdnice, jež nebohého Římana Antonia očarovala svým hříšně krásným tělem. Tato negativní reklama měla nicméně zcela opačný účinek, než Augustus zamýšlel: Kleopatra se stala sex symbolem a módní ikonou své doby.

Na bitevním poli sice Kleopatra s Antoniem nakonec proti Augustovi neuspěli, ale jejich příběh je nesmrtelný - nejspíš i díky nenávistné propagandě jejich nepřátel.