Jak ve skutečnosti vypadala Kleopatra: Pravděpodobně byla trpaslice

Kleopatra

Kleopatra

Foto: Lawrence Alma-Tadema

Egyptská královna Kleopatra si dokázala podmanit nejmocnější muže a ženy jí zaviděly její krásu. Za jejím úspěchem ale stála vychytralost a absence empatie.

Krása

O Kleopatřině kráse nebylo dlouhá staletí pochyb. Koupala se v mléce a byla vždy dokonale nalíčená. Nové poznatky ale ukazují na to, že měřila maximálně jeden a půl metru, byla baculatá a měla zkažené zuby. Její výška a nepoměrně velká hlava ukazují na lehčí formu chondrodystrofie a achondroplázie, které se vyznačují vadou chrupavek a krátkými končetinami, byla tedy trpaslice. Obličej dle vědců dle vědců ale deformovaný neměla.

Legendě o její kráse nahrává fakt, že svedla dva římské vůdce. Měla kulatý obličej, špičatou bradu a úzké rty. Velkou pozornost poutaly velké oči a výrazné obočí. Jedinou vadou byly velké zuby. Na muže měla hypnotický vliv. Mazaností jí ale nikdo nesahal ani po kotníky.

Rekonstrukce obličeje královny Kleopatry

Kleopatra: Malá, s nadváhou a velikým nosem. Kde se vzala legenda o její kráse?

Psychopatka

Nebyla to její jediná odchylka, vykazovala známky psychopatie. Jednala impulzivně a nebála se důsledků, dokázala se rozhodnout během chvilky. Zatímco Neil Armstrong (†82) dokázal svou chladnou povahu bez emocí zužitkovat při vesmírné misi a za pouhých sedmdesát vteřin najít vhodné místo pro přistání, Kleopatra sázela na svou domnělou krásu a vysoké sebevědomí. Často byla jen krok od smrti za příliš smělé chování. Naštěstí si dokázala Caesara i Marca Antonia omotat kolem prstu.

  • Nechala se k Caesarovi přinést zabalená do koberce. Risk se jí vyplatil a stali se z nich milenci.

  • S celým svým dvorem přijela bez pozvání do Říma, aby Caesarovi představila syna.

  • Na rozkaz Marca Antonia měla obhájit hospodaření své země, ale k ničemu nedošlo. Svedla ho v průsvitném oblečku. Zamilovali se do sebe a římský politik a vojevůdce s ní měl děti. Manželství s jinou ženou mu v tom nezabránilo. Kleopatře udělil titul Cleopatra Reginae regum filiorumque regum (Kleopatra, královna králů a dětí králů) a daroval jí území na Krétě, Kypru, v Malé Asii a v Palestině. Za svou troufalost později zaplatil životem

Skutečná podoba královny Kleopatry: Žádná kráska, spíše ošklivka s mužskými rysy