Kleopatra: Malá, s nadváhou a velikým nosem. Kde se vzala legenda o její kráse?

Nataša Slánská | 3. 1. 2020
Richard Burton v roli Antonia
Liz Taylor byla nejspíš mnohem krásnější než královna, kterou hrála
Busta královny Kleopatry, vystavená v Berlíně

Římané ji popsali jako ženu smrtícího šarmu. Uhranula Caesara, ačkoli byl původně jejím úhlavním nepřítelem. Svedla i jeho nástupce Marka Antonia a stala se módním vzorem římských žen. Archeologové přitom naznačují, že dnešnímu ideálu fyzické krásy by Kleopatra nejspíš nevyhověla. Ve skutečnosti mohla být dokonce ošklivá.

Soudobí stylisté by egyptské královně zřejmě doporučili kosmetickou úpravu nosu a liposukci. Kleopatra totiž nejspíš měla příliš velký, zahnutý nos a při své výšce 152 cm trpěla nadváhou. Obzvláště nelichotivá je její podobizna na mincích, které archeologové objevili poměrně nedávno, a ani se jim nechtělo věřit, že jde skutečně o slavnou Kleopatru. Její rysy byly ostré, oči zapadlé.

Veřejné toalety ve starém Římě: Dlouhé fronty a při použití hrozilo nebezpečí
Magazín

Veřejné toalety ve starém Římě: Dlouhé fronty a při použití hrozilo nebezpečí

Jak se jí při takovém vzhledu podařilo získat lásku nejmocnějších mužů světa? Řecký spisovatel Plútarchos nám podal vysvětlení: "Její hlas byl sladký a jazyk nástrojem mnoha strun. Dokázala ho obrátit v řeč, jaké se jí zachtělo."

Moderní člověk by si to možná přeložil ve smyslu, že Kleopatra dokázala "chlapa ukecat". Plútarchos však zřejmě narážel i na královninu schopnost hovořit plynně devíti jazyky a na její neobyčejný diplomatický talent. Kleopatra byla ze své dynastie Ptolemaiovců první vladařkou, která se naučila egyptsky. Dokázala tak svému lidu, že k němu patří a Egypt je její skutečnou vlastí. Znalost jazyků jí pomáhala také při zahraničních jednáních. Caesara i Marka Antonia musela okouzlit její neobyčejná inteligence.

Jak a čím si čistili zuby ve starém Římě: Pro otroky to byla nepříjemná práce
Magazín

Jak a čím si čistili zuby ve starém Římě: Pro otroky to byla nepříjemná práce

Římským senátorům se však vůbec nelíbilo, že se jejich vládci místo dobývání bohatého Egypta válí v peřinách chytré královny. Začali šířit fámu o tom, že Kleopatra lapila udatné vojevůdce do sítí čarovné fyzické přitažlivosti. Egyptskou vladařku chtěli vylíčit jako nebezpečnou svůdnici, před jejímiž vnady musí počestný Říman vzít nohy na ramena. Tato propaganda se však minula účinkem - dosáhla jen toho efektu, že římští muži o Kleopatře hromadně snili, zatímco ženy se snažily vypadat jako ona. Kleopatra se stala ikonou své doby a pověst o její mimořádné kráse se udržela do dnešních dnů.