Takto skutečně vypadala Kleopatra: Mezi dnešními kráskami by rozhodně neobstála

Natálie Borůvková | 16. 9. 2022

Více než 2000 let po své smrti v roce 30 př. n. l. je egyptská královna Kleopatra stále v povědomí lidí. Navzdory tomu, co se říká o jejím lesku a půvabu, se v dnešním světě vyobrazuje spíše jako úchvatně svůdná osudová žena. Jak ale vypadala ve skutečnosti? Mezi dnešními kráskami by rozhodně neobstála.

Mnozí historici se dnes pod vlivem Sarah B. Pomeroyové, odbornice na roli žen ve starověkém světě, hlásí k teorii, že Kleopatřin vzhled - jakkoli mohl být příjemný - byl jen doplňkem její značné inteligence, vzdělanosti, předvídavosti a strategických schopností.

Takto skutečně vypadala Kleopatra

Obraz Kleopatry jako dechberoucí svůdkyně pravděpodobně vychází z vyprávění, které původně prosazoval Oktavián. Právě ten chtěl totiž racionalizovat své soupeření a konflikt s římským kolegou Marcem Antoniem, údajně zmanipulovaným právě touto svůdnicí.

Vylíčení Kleopatry jako krásky navíc vhodně zlehčovalo její kompetence a význam jako vládkyně.

Zatímco římský historik Dio Cassius popsal Kleopatru jako "ženu mimořádné krásy", řada moderních historiků s tím nesouhlasí. Podle nich byl totiž Kleopatřin zjev o něco méně atraktivní.

Přesto se i oni shodují na tom, že rozhodně nesplývala s davem a jako svůdkyně by jistě obstála. Otázkou zůstává, jak tehdejší svůdnost vlastně vypadala.

Řecký životopisec Plútarchos však podal méně lichotivý obraz: "Její krása totiž, jak nám bylo řečeno, nebyla sama o sobě zcela nesrovnatelná, ani taková, aby ohromila ty, kdo ji viděli."

Plútarchos však také zaznamenal Kleopatřin "neodolatelný šarm", sladký hlas, přesvědčivost a jakousi podnětnou přítomnost.

Mezi dnešními kráskami by rozhodně neobstála

Kromě těchto charakteristik existují artefakty, které samy dokládají, jak tehdejší vládkyně vlastně vypadala.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Jeden z nejvýznamnějších, mramorová busta z třetí čtvrtiny 1. století př. n. l., je uložen ve Starém muzeu v Německu.

Tato takzvaná "berlínská Kleopatra" ji zobrazuje s královským diadémem neboli korunou podobnou čelence. Její obličej rámují prstýnky kudrnatých vlasů a zbytek je upraven do "melounového" účesu sepnutého do drdolu za hlavou. Její oči mají mandlový tvar. Ačkoli má výrazný nos, její rysy jsou jemné a podle popisu odrážejí spíš inteligenci a šarm, nežli krásu.

Vědec zrekonstruoval tvář ženy usvědčené z čarodějnictví. Její konec byl strašný
Magazín

Vědec zrekonstruoval tvář ženy usvědčené z čarodějnictví. Její konec byl strašný

Podobně má Kleopatra upraveny vlasy i na další mramorové bustě. Ta byla nalezena v roce 1784 ve vile na Appiově cestě a nyní je vystavena ve vatikánském muzeu Gregoriano Profano. I na této bustě jsou její rysy jemné a rty plné. Její nos chybí, ale jeho "otisk" na tváři naznačuje, že byl velký. Kleopatra tak podle všeho měla možná šarm a kouzlo, ale mezi dnešními kráskami by rozhodně neobstála.

Zdroje:

www.discovermagazine.com

www.quora.com

www.ipl.org

Tagy busta Cassius Dio Kleopatra VII. krása Německo