Jak dopadla krásná sestra Kleopatry: Za drzost ji vládkyně ztrestala smrtí

Nataša Slánská | 3. 9. 2021

Egyptská královská rodina v 1. století př. Kr. rozhodně nepřipomínala klidný a bezpečný přístav. Šlo spíš o lagunu plnou žraloků. Vřelé vztahy se nepěstovaly a místo vzájemné podpory se bojovalo o moc. Dcera proti otci, sestra proti sestře. Kleopatra postupně zlikvidovala všechny své sourozence, aby mohla vládnout nerušeně sama. Jen krásnou sestru Arsinoé málem ušetřila.

Král Ptolemaios XII. měl dětí celkem pět. Nejstarší dceru Bereniké nechal sám popravit, protože si v jeho nepřítomnosti vypůjčila jeho korunu a nehodlala ji vrátit. Jeho zbývající děti si tak do života odnesly poučení, že jediný přípustný soupeř v boji o moc je mrtvý soupeř. I kdyby měl být stejné krve.

Kleopatra měla ze všech sourozenců nejlepší předpoklady k vládnutí. Hovořila deseti jazyky, vzdělávala se v matematice, astronomii, filozofii a rétorice. Otec ji navíc od útlého věku zasvěcoval do tajů politiky a vychoval si z ní ambiciózní nástupkyni. Když roku 51 př. Kr. zemřel, moci se ujala právě ona. Podle tehdejšího zvyku ji však měla sdílet s bratrem Ptolemaiem XIII., kterého si vzala za manžela.

Když se dva hádají...

Rovnocenní partneři se z nich nicméně nikdy nestali. Královna s nezletilým bratrem nakládala jako s pátým kolem u vozu a vládla neomezeně sama. Po třech letech došla Ptolemaiovi trpělivost a dominantní sestru vykázal do vyhnanství. A zatímco proti sobě bojovali, na scéně se objevila mladičká Arsinoé.

Šlo o nejmladší a doposud upozaďovanou dceru zesnulého krále, jež v tichosti čekala na svou příležitost. Po vzoru své popravené sestry si drze uzurpovala moc, zatímco byli právoplatní vladaři zaneprázdněni v zahraničí. Naneštěstí pro ni se Kleopatře povedl chytrý politický tah: obmotala si kolem prstu úhlavního a mocného nepřítele Egypta - římského diktátora Caesara.

Jak doopravdy vypadala Kleopatra? Dnes by byla výrazně ošklivá, tvrdí vědci
Magazín

Jak doopravdy vypadala Kleopatra? Dnes by byla výrazně ošklivá, tvrdí vědci

Potupné zajetí

Takové spojenectví Středomoří nepamatovalo. Caesar se pokusil v rozhádané královské rodině udělat pořádek. Moc vrátil do rukou Kleopatře a Ptolemaiovi XIII., zatímco Arsinoé a nejmladší bratr, který byl ještě moc malý na to, aby něčemu rozuměl, měli vládnout Kypru.

To ale ambiciózní Arsinoé považovala za příliš slabé odškodnění a proti Kleopatře vytáhla společně s armádou egyptského generála Achillase. V boji ji podpořil i Ptolemaius XIII., který hrál v Egyptě opět druhé housle, a navíc musel trpět milostné radovánky své ženy a jejího římského milence.

Caesar útok úspěšně odrazil. Ptolemaius XIII. v boji zahynul a Arsinoé byla ve zlatých řetězech potupně přivedena do Říma. Její život však Kleopatra ušetřila. Poslala ji do Efezu a nechala ji ubytovat v chrámu zasvěcenému bohyni Artemis.

To nejhorší nakonec

Jenomže potom se všechno zvrtlo. Caesar byl roku 44 př. Kr. zavražděn a Kleopatra tím ztratila pevnou půdu pod nohama. Zbyl jí jen syn Caesarion, pro kterého chtěla za každou cenu udržet egyptský trůn. Někdy v té době zemřel i její nejmladší bratr a historikové mají důvod se domnívat, že v jeho smrti měla prsty. Úzkostlivě se zbavovala veškeré potenciální konkurence. A do toho ji děsila představa, že někde v Efezu její pomstychtivá sestra organizuje novou armádu.

Stihomamem přitom trpěla i Arsinoé. Každým dnem se třásla strachy, kdy ji přijde někdo zavraždit. Nakonec se to opravdu stalo. V roce 41 př. Kr. se nový Kleopatřin milenec Marcus Antonius nechal přesvědčit, že Arsinoé představuje velkou hrozbu pro stát, a do Artemidina chrámu poslal své katy, aby vykonali krvavé dílo.

Kleopatra pak vládla ještě 10 let, než byla poražena i ona.

Zdroje: medium.com, dangerouswomenproject.org, en.wikipedia.org

Tagy Egypt Kleopatra Kypr Marcus Antonius Řím