Silnice se mají pod náporem veder roztékat, nastanou výpadky dodávek elektřiny a naše dny teplota ohřeje až na 50 °C.

Znepokojivá předpověď budoucího klimatu

Přesně tak to má totiž vypadat. Teploty typické pro australský kontinent mají zaplavit země, kde na takové klima nikdo není připraven. 

Nastanou podmínky, které neznáme. V důsledku toho se budou rychleji šířit nemoci, státy zasáhnou otřesy ekonomiky, ekosystémy, které fungovaly, údajně padnou. Extrémní počasí rozpoutá bouři. 

Možná si teď myslíte, že jste se na chvilku ocitli ve špatném sci-fi filmu. Tak tomu ale není. Přesně tohle nás totiž čeká za pár desítek let. Země, které tak znaly sílu požárů pouze z televize, ji možná zakusí na vlastní kůži.

Nastane australské klima, jak ho neznáme. Právě to by totiž mělo ovládnout země, kde vysoké letní teploty ani zdaleka nesahají k těm australským. A tato vzdálená budoucnost je možná blíž, než jsme si mysleli. 

Poměrně rychle se měnící klima přinese důsledky pro celý svět. Pokud si nyní myslíte, že víte, o čem je řeč, budete stejně za pár let překvapeni. Klima ovlivní všechny aspekty našeho života.

"Dopady změn klimatu jsou dalekosáhlé, od ztráty našeho vzácného Velkého bariérového útesu až po ztráty na životech v důsledku intenzivních veder a požárů buše," uvedla Sarah Perkins-Kirkpatricková, vedoucí lektorka a členka ARC Future Fellow ve Výzkumném centru pro změnu klimatu na Univerzitě Nového Jižního Walesu v Sydney.

V Čechách bude v roce 2050 nesnesitelné klima jako v Austrálii 

Ačkoliv Perkins-Kirkpatricková zkoumá měnící se klima v Austrálii, dopady pozná celý svět. Právě klima podobné australskému má být za několik málo let typické i pro země, kde je mírný podnebný pás. A Česká republika není výjimkou. Ta má tyto teploty zakusit již v roce 2050. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci uvádí, že každoročně dochází ke zvýšení průměrné teploty i častému výskytu veder. A svět už o tom něco ví. Vznikají nová předměstí, která jsou navržena tak, aby takovým podmínkám lépe odolala.

Vliv veder na lidský život je neúprosný. Dlouhotrvající horké dny jsou pak velice nepříjemným společníkem. I proto bychom se o naši planetu měli starat, abychom tyto katastrofické scénáře co nejvíce oddálili.

Zdroje:

www.thelocal.com

dnr.wisconsin.gov

www.bbc.com