Patnáct let od smrti kmotra Mrázka: Za promlčením případu stály vyšší zájmy

Nataša Slánská | 25. 11. 2020

V lednu tomu bude 15 let, co neznámý střelec zabil kmotra českého podsvětí Františka Mrázka. Identita pachatele nebyla nikdy odhalena a proslýchá se, že o to ve vyšších kruzích ani nebyl zájem. Detailnější vyšetřování by totiž rozkrylo fakta o Mrázkových kontaktech na vlivné politiky a možná i podrobnosti o jejich vlastních nekalých činech.  

V 80. letech se Františku Mrázkovi říkalo vekslák, v následující dekádě se z něho stal podnikatel. Postkomunistickou činnost zahájil skupováním laciných nemovitostí, které pak zastavil u různých bankovních institucí a vzal si na ně stomilionové úvěry. Stačilo, že bankám předložil značně nadhodnocený odhad ceny. Dluhy pak samozřejmě nesplácel a věřitelům velkoryse ponechal zastavené rozpadající se domy. Policie ho vyšetřovala pro podvod, ale daleko nedošla. Mrázka očistily díry v tehdejších zákonech a možná i vlivné kontakty (Zdroj: www.policie-cr.cz).

Šikovné známosti byly pro Mrázka alfou omegou. Pokud se nechcete omezit na nějakou usmolenou podnikovou zpronevěru a máte v úmyslu přijít bezpracně ke stovkám milionů, potřebujete silnou oporu na těch nejvyšších místech. A protože vám ji nejspíš nikdo neposkytne jen pro vaše krásné oči, nezbude vám než použít starou dobrou taktiku vydírání. Mrázek shromažďoval kompromitující údaje na přední české politiky a businessmany, které hodlal zveřejnit v případě, že by k němu nebyli loajální. Tyto osoby se pak měly postarat o to, aby hladce naplňoval své podnikatelské zájmy, spokojeně bohatl a nebyl nikdy odsouzen.

Nešlo ovšem jenom o podvody. Policie Mrázka podezírala i z deseti vražd, ale opět se nenašly žádné přímé důkazy, které by ho poslaly před soud.

Ta samá situace nakonec nastala i v případě vraždy samotného Mrázka. Několik měsíců po kmotrově smrti v roce 2006 vystoupil tehdejší ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice se zprávou o "prorůstání mafie do politiky". O dva roky později Kubice v rozhovoru pro server Aktualne.cz uvedl, že o vyšetřování Mrázkovy vraždy neměly některé osoby z vlivných kruhů zájem, protože by se tak mohly rozvířit i jejich vlastní aféry.

"Od nás se očekávalo, že budeme vyšetřovat způsobem zbraň, kulka, tělo. Bez souvislostí. Bez těch to ale nikdo nikdy nevyšetří," uvedl tehdy Kubice (Zdroj: www.idnes.cz, Zprávy, prosinec 2017).

Příběh vraha Mrázka: Brutální deviant vůbec netušil, že existuje trest smrti
Magazín

Příběh vraha Mrázka: Brutální deviant vůbec netušil, že existuje trest smrti

Ačkoli si Mrázkův konec mohla přát celá řada lidí, sám Kubice se domníval, že za jeho vraždou stál spor ohledně ústeckého podniku Setuza. Policie prý měla i konkrétní jména dvou mužů, kteří na Mrázka objednali nájemného vraha. Státní zástupce přesto případ odložil pro nedostatek důkazů a hlavní podezřelí nebyli nikdy veřejně jmenováni.

Tagy František Mrázek Jan Kubice kmotr policie Setuza vražda