Dokonalý vynález

Spousta z nás má pocit, že věci, které jsou staré 10 let, už skutečně patří do starého železa. To ale neplatí o pozoruhodném vynálezu, který vznikl před 1700 lety. Vyrobili ho v Číně a dnešní lidé jen těžko uhádnou, k čemu sloužil. 

To se povede jen těm nejchytřejším. Žádný primitivní stroj ale za tímto vynálezem nenajdete. 

Vypadá jako velký vůz. Dosahuje délky téměř 3,5 metru a téměř stejně tak je také široký. Na povrchu ho střeží nefritová soška mudrce nesmrtelnosti. Ta má symbolizovat jakousi věčnost.

Mudrc má jednu rukou zvednutou. S ní ukazuje před sebe. Orientuje se směrem na jih, a to dokonce i v případě, že je cesta jakkoliv klikatá. Vozík měl sloužit jako dopravní prostředek pro některé z vyslanců, aby je po práci a náročných cestách zavezl zpátky domů.

Jen pro nejchytřejší

Pro snazší orientaci a rychlejší návrat domů byl sestavený právě tento stroj, u kterého téměř nikdo neuhodne jeho přesný význam. Není to totiž jen obyčejný vůz. Jeho skutečný účel tkví především v tom, že sloužil jako "kočárový" kompas. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

S ním pak bylo takřka nemožné se ztratit nebo zabloudit. Ukazoval vždy na jih, což v době, kdy Čína byla nekončící rovinou, bylo nemožné se orientovat podle západu a východu. 

Tak vznikl kočár, který každého dovezl přesně tam, kam bylo potřeba. Vévoda Čou nechal zhotovit kočár, díky kterému se vyslanci orientovali v cestě na sever a jih. 

Vůz ukazující stále na jih byl předchůdcem prvního seismografu na světě. Sestavil ho jeden z prvních vědců vůbec, tehdy ještě čínský učenec Zhang Heng.

Kočár ukazující na jih fungoval na principu diferenciálního převodu. Právě ten mu umožňoval, aby se každé z dvou přítomných kol otáčelo v zatáčkách různou rychlostí. Jedno kolo mohlo zrychlit, zatímco druhé bylo schopné zpomalení. 

Kombinací ozubených kol a setrvačníků tak vznikl jedinečný vynález, který přesně věděl, kam má namířeno. Byl vyrobený zcela dokonale. Podle současných odborníků stačilo, aby rozdíl obvodu mezi koly činil více než 1% a vůz by rychle ztratil svou funkci kompasu. 

Je patrné, že v době před 1700 lety byla technologie inženýrství na zcela dokonalé úrovni. Ta pak umožňovala všem, aby bez komplikací našli cestu, kterou potřebovali. 

www.ancient-origins.net, history-computer.com, www.ancientpages.com