Výsledky testů mohou hovořit o schopnostech vaší kočky řešit problémy a kognitivních schopnostech, podobně jako je tomu u lidských batolat. Jak na to? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

„Hoďte kočku do klidu“

Chcete-li posoudit chytrost své kočky, měli byste jí vytvořit klidné prostředí bez rušivých vlivů. Tím zajistíte, že se vaše kočka bude moci nerušeně soustředit na zadané úkoly. Během hodnocení můžete použít její oblíbenou hračku a kartonovou krabici, abyste vyzkoušeli její porozumění stálosti předmětů. Kočka, která hledá hračku poté, co zmizí za krabicí nebo uvnitř krabice, prokazuje určitý kognitivní milník, který odráží základní pochopení stálosti objektu.

Poznejte „mluvu“ vaší kočky

Dalším ukazatelem inteligence je způsob, jakým s vámi vaše kočka komunikuje, zejména v době jídla nebo při touze prozkoumat venkovní prostředí. Kočky, které škrábou na dveře nebo okna, přestože je nikdy nikdo nepustil ven, ukazují úroveň pochopení, že tyto překážky lze obejít a dostat se tak do požadovaných prostor.

Stejně tak pokud se váš kočičí přítel snaží otevřít skříňky nebo dveře, kde je uloženo jídlo nebo pamlsky, ukazuje to, že si pamatuje, kde jsou předměty uloženy, a pokouší se vyřešit problém, jak se k nim dostat.

Kurz agility

Chcete-li začít s testem inteligence, shromážděte malé pamlsky nebo granule, skládací hračku nebo jakýkoli interaktivní předmět. Pokud máte zájem o posouzení fyzické koordinace vaší kočky a její schopnosti řídit se pokyny, zvažte zřízení jednoduché agility nebo překážkové dráhy. Pamlsky fungují jako motivační prostředek a povzbuzují kočku, aby se do testu zapojila, zatímco puzzle hračky jsou výzvou pro její schopnost řešit problémy. Kurz agility může dále prověřit jejich fyzickou zdatnost a schopnost porozumět a plnit povely.

Prostřednictvím těchto testů můžete vyhodnotit různé aspekty kognitivních funkcí vaší kočky, například její schopnosti řešit problémy, paměť, schopnost učení, a dokonce i sociální inteligenci.

Například schování pamlsku a kontrola, zda ho kočka dokáže najít, nebo naučení nového triku může poskytnout náhled na její paměť a schopnost učení. Pozorování toho, jak vám sdělují své potřeby nebo přání, může napovědět o jejich sociální inteligenci.

Není kočka jako kočka

Nezapomeňte, že způsob, jakým kočky projevují svou inteligenci, se může u jednotlivých koček značně lišit, a tyto testy nejsou definitivním měřítkem, ale spíše zábavným způsobem interakce a navázání vztahu s vaší kočkou. Nabízejí také pohled do fascinujícího světa kočičího poznávání.

Podrobnější návod a další metody testování inteligence vaší kočky najdete v nejrůznějších zdrojích nebo videích na internetu. Podívejte se třeba na tohle:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.gyfted.me, blog.catbandit.com, www.catster.com, www.mirror.co.uk, www.wikihow.com