Starobylý geoglyf o průměru 37 metrů je součástí Nazca Lines. Souboru, který čítá až stovky tajemných uměleckých děl. Ta jsou vyrytá na náhorní plošině zhruba 400 km jižně od Limy.

Záhadná obří kočka na planině Nazca zmátla vědce

Kočka se tak připojila k celé řadě zoomorfních kreseb, jež byly v minulém století nalezeny v krajině regionu. Patří mezi ně mimo jiné vyobrazení kolibříka, opice a pelikána.

Objev byl učiněn během údržbových prací na vyhlídkovém místě pro návštěvníky v již tak oblíbené turistické destinaci.

"Figurka byla sotva viditelná a v důsledku umístění na poměrně strmém svahu a působení přirozené eroze měla zmizet," uvádí se v tiskové zprávě ministerstva.

Po provedení čisticích a konzervačních prací archeologové odhalili řadu čar, širokých od 30 do 40 centimetrů. Styl uměleckého díla naznačuje, že bylo vytvořeno mezi lety 200 až 100 př. n. l.. Tedy v období pozdního Paracasu.

Je starší a vytvořil ji někdo jiný

"Zobrazení tohoto typu kočkovité šelmy se často objevuje v ikonografii keramiky a textilu paracaské společnosti," vysvětluje tisková zpráva.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Čáry Nazca vytvořili lidé z předhispánské společnosti. Právě ti odstranili vrchní vrstvy horniny a štěrku, pod nimiž odhalili světlejší podloží. Přestože v oblasti bylo nalezeno jen velmi málo postav podobných lidem, archeologové objevili velkoplošná vyobrazení zvířat, ptáků, rostlin a předmětů denní potřeby.

Do pouštní krajiny byla také vytesána řada záhadných geometrických tvarů a obrazců, jako jsou spirály či trojúhelníky.

Podle UNESCO, které v roce 1994 zapsalo tuto lokalitu na seznam světového dědictví, se linie a geoglyfy rozkládají na ploše přibližně 450 km² a byly vytvořeny v období mezi lety 500 př. n. l. a 500 n. l. Byly označeny za jednu z "největších záhad archeologie". Neví se totiž přesně, kdo je vytvořil.

"Jedná se o nejvýznačnější skupinu geoglyfů na světě, která je svým rozsahem, velikostí, množstvím, velikostí, rozmanitostí a starobylou tradicí nesrovnatelná s žádným podobným dílem na světě," stojí ve výčtu na webových stránkách UNSECO. "Koncentrace a vzájemné uspořádání linií, stejně jako jejich kulturní kontinuita, dokazují, že se jednalo o významnou a dlouhodobou činnost, která trvala přibližně tisíc let."

Zdroje:

www.smithsonianmag.com

www.nytimes.com

www.bbc.com