Tajný kód císaře Karel V. byl po 500 letech rozluštěn. Šifra odhalila pozadí ohavného činu

Jarouš M Komořanský | 4. 12. 2022

Kryptografům a vědcům z výzkumné laboratoře ve Francii se podařilo rozluštit dopis krále Karla V. Díky tomu tak odhalili ohavné spiknutí. Vědcům to trvalo celá staletí, ale zdá se, že nyní je tajný kód císaře Svaté říše římské konečně rozluštěn.

Karel byl jedním z nejmocnějších mužů 16. století a během své více než čtyřicetileté vlády řídil rozsáhlou říši, která zahrnovala velkou část západní Evropy a Ameriky. Byl rakouským císařem Svaté říše římské a arcivévodou v letech 1519 až 1556. Zároveň byl i španělským králem a pánem Nizozemska jako titulární vévoda burgundský, takže se jednalo o jednoho z nejmocnějších evropských panovníků všech dob. Vládl územím v Evropě a Americe, a i proto se musel na svých evropských panstvích vypořádat s výzvami náboženských konfliktů mezi katolicismem a protestantismem.

Karel V. vedl také četné války proti Francii a Osmanské říši.

Když nakonec z funkce císaře abdikoval, přešel titul na rakouské Habsburky. 

Dopis Karla V. byla šifra

V době své politické moci adresoval Karel V. dopis Jeanu de Saint-Mauris. Tento dopis byl na spoustu let zapomenut. I po jeho objevení však nikdo nerozuměl ani slovu z toho, co v dopise stálo. Král totiž použil tajný kód.

V roce 2019 se o dopise dozvěděla kryptografka Cecile Pierrotová. Dva roky po něm pátrala a když jej konečně v roce 2021 spatřila, všimla si, že nese podpis Karla V. Ničemu jinému ale nerozuměla a obsah dopisu označila za zcela nepochopitelný. Pak se do něj ale ponořila, a přece jen se jí něco povedlo rozluštit. Při pečlivé práci podpořené počítači nakonec identifikovala asi 120 symbolů, které Karel V. používal. Na video o šifře Karla V. se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Kombinace šifer

Rozluštění dopisu, který císař napsal v roce 1547 svému velvyslanci ve Francii, trvalo týmu z výzkumné laboratoře Loria ve východní Francii šest měsíců. Pierrotová se nakonec nechala slyšet, že v dopise jsou celá slova zašifrována jediným symbolem: Císař nahrazoval samohlásky přicházející po souhláskách značkami. Pierrotová se domnívá, že se při šifrování nechal Karel V. pravděpodobně inspirovat z arabštiny. Jako další šifru pak použil symboly, které nic neznamenají. Chtěl tak zmást případného protivníka snažícího se zprávu rozluštit.

"Byla to namáhavá a dlouhá práce, ale skutečně došlo k průlomu, který nastal během jednoho dne, kdy jsme najednou měli správnou hypotézu," řekla Pierrotová, které se náhle podařilo z dopisu vyluštit jednu větu. Pak pozvala na pomoc další historický tým a kód rozluštili. K tomu mimo jiné pomohl i další dopis od Jeana de Saint-Mauris, kde příjemce na okraj načmáral určitou formu přepisovacího kódu.

Každé rozluštění podobné historické památky je velkým průlomem, zejména když se o to vědci pokoušeli pět set let.

Nový objev značně zkomplikoval historii. Vědci luští tajemnou středověkou šifru
Magazín

Nový objev značně zkomplikoval historii. Vědci luští tajemnou středověkou šifru

A co tedy v dopise stojí?

Dopis nakonec odhaluje ochladnutí vztahu mezi Františkem I. a Karlem V. v roce 1547. Oba dříve podepsali mírovou smlouvu, ale vztahy mezi nimi zůstaly napjaté. Hovořilo se dokonce i o velkém spiknutí proti Karlu V., které se údajně chystalo ve Francii. Karel se toho velmi obával. Nyní se badatelé budou snažit rozluštit a identifikovat i další dopisy mezi císařem a jeho velvyslancem.

Tato korespondence by mohla pomoci poodhalit atmosféru, která v Evropě v té době panovala. V tomto bouřlivém období došlo k řadě válek a napětí mezi Španělskem a Francií, které v té době vládl František I., renesanční panovník, který přivezl z Itálie Leonarda da Vinciho.

Zdroj: www.ancientpages.com, www.ndtv.com

Tagy Amerika Evropa Francie František I. Francouzský Karel V. Habsburský Leonardo da Vinci LORIA Nizozemsko Svatá říše římská Západní Evropa