www.ancientpages.com, www.ancient-origins.net, japannews.yomiuri.co.jp

Více než dvoumetrový meč byl objeven v kofunu Tomiomaruyama, největší japonské kruhové mohyle.

Vědci našli ve starověké japonské hrobce zázrak

Bronzové zrcadlo a masivní železný meč jsou jedinečnými objevy svého druhu, které se kdy v Japonsku podařilo najít. Oba nálezy byly ukryté v kofunu Tomiomaruyama, který vznikl ve druhé polovině 4. století. 

Nález podivně tvarovaného zrcadla a téměř dvoumetrového meče oznámilo Městské centrum pro výzkum pohřbených kulturních statků v Naře. Zabývá se vykopávkami a výzkumem kofunů, a to společně s Archeologickým ústavem prefektury Nara v Kašihaře, který při vykopávkách pomáhá. 

„Zajímal by mě status osoby pohřbené s těmito předměty, protože jedinec byl pohřben s velmi neobvyklým mečem a zrcadlem. Velký předpoklad je také ve zkoumání obsahu rakve," uvedl Seigo Wada, ředitel Archeologického muzea prefektury Hjógo a poradce při vykopávkách.

Vykopávky kofunu Tomiomaruyama zahájilo Centrum ve fiskálním roce 2018. Během tohoto roku byla vykopána jen část kofunu, nazvaná "tsukuridaši". Projektovaný díl střední části mohyly. Právě v ní vědci objevili jakési pohřební zařízení, v němž se nacházela dřevěná rakev o délce 5 metrů.

Prohlédněte si největší meč světa a zrcadlo

Vedle rakve pod vrstvami hlíny odborníci objevili bronzové zrcadlo a dlouhý železný meč. Tento objev nazvali zázrakem, neboť to bylo poprvé, kdy se místním archeologům podařilo na archeologickém nalezišti objevit zrcadlo ve tvaru štítu. 

Zázrakem byl také nalezený meč, který je největším na světě. Dlouhý je přibližně 2,37 m a široký asi 6 cm. Jde o meč typu "dakoken", který má jemně ohnutou čepel a vypadá jako had. Meč byl nalezen ve zcela neporušeném stavu.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vzhledem k jeho velikosti se předpokládá, že meč sloužil jako obřadní nástroj na odhánění zla. 

Bronzové zrcadlo je dlouhé 64 cm a široké 31 cm. Výjimečné je svým tvarem v podobě štítu. Většina zrcadel, objevených na archeologických nalezištích, je zaoblená. Střední část zadní strany zrcadla je vyvýšená, zřejmě pro lepší manipulaci. Na tuto část zrcadla jsou připevněny dvě zaoblené části.

Celá zadní strana je pokryta rytinami poměrně složitých tvarů a sami vědci považují tento artefakt za mistrovské dílo z období Kofun. To je datováno od třetího do sedmého století.

Vzory nalezeného zrcadla se shodují se vzory vyrytými na typu starověkého zrcadla zvaného "darjúkjó". Zrcadla, které se vyrábělo na japonském souostroví v období Kofun.

Plocha zrcadla je největší ze všech bronzových zrcadel nalezených na archeologickém nalezišti v Japonsku.