Japonské kofuny jsou tedy více než 1700 let staré a byly pro svůj účel ozdobené reliéfy nebo sochami. Japonské kofuny jsou kulturní památky a archeologická naleziště v Japonsku. Jsou to velké hroby a pohřebiště, které byly vybudovány pro významné osoby, obvykle ve tvaru kužele nebo zákopu a mohou být ozdobené reliéfy nebo sochami. Jsou považovány za jednu z nejvýznamnějších památek japonské historie a jsou chráněny japonským státem jako národní památky. K některým z nich je přístup zakázán vládou.

O těchto hrobkách pak neexistují žádné písemné prameny a nejsou zde povoleny ani vykopávky. Největší kofuny jsou považovány za hrobky prvních pololegendárních císařů a jako takové jsou přísně chráněny zákonem, jsou proto i zvenčí oploceny a není dovoleno vstupovat do jejich obvodu.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Satelitní mapování

Výzkumná skupina z Politecnico di Milano analyzovala orientaci těchto starověkých japonských hrobek. Podobná studie nebyla nikdy provedena, a to vzhledem k velmi velkému počtu památek a skutečnosti, že přístup do těchto oblastí je obvykle zakázán. I proto byly pro mapování kofun použity satelitní snímky s vysokým rozlišením, jež později ukázaly, že hrobky jsou orientovány k oblouku vycházejícího slunce, bohyni Amaterasu, kterou japonští císaři spojovali s mýtickým původem své dynastie. Orientace císařských hrobek ke Slunci není tedy náhodná: je spíše v plném souladu s japonskou císařskou tradicí.

Co kofuny obsahují?

Japonské ostrovy jsou posety stovkami starobylých pohřebních mohyl, z nichž největší mají typický tvar klíčové dírky. Právě ty se nazývají kofun. Ty nejimpozantnější, vybudované mezi 3. a 7. stoletím našeho letopočtu, jsou připisovány pololegendárním prvním císařům, zatímco ty menší pravděpodobně patří dvorním úředníkům a členům královské rodiny.

Kofuny obsahují pohřbené osoby a předměty, které byly považovány za důležité pro pozemský život nebo pro život po smrti. Tyto předměty mohou zahrnovat nástroje, šperky, zbraně, umělecká díla nebo jiné artefakty. V některých případech byly kofuny také ozdobené reliéfy nebo sochami, které zobrazovaly významné osoby nebo události. V kofunech byly také někdy uloženy osobní věci pohřbené osoby, jako jsou šaty, obuv a další předměty, které mohly být použity po smrti.

Lepší je se informovat

Některé japonské kofuny jsou přístupné veřejnosti a jsou obvykle součástí muzeí nebo jsou umístěny v parku nebo na jiném veřejném místě a jsou k dispozici k prohlídce. Je však třeba mít na paměti, že některé kofuny jsou považovány za posvátné a jsou přístupné pouze pro určité osoby nebo po určité ceremonii. Jiné kofuny jsou zase soukromým vlastnictvím a nejsou přístupné veřejnosti. Před navštívením kofunu je tedy vždy dobré zkontrolovat, zda je přístupný a zda jsou k dispozici informace o jeho prohlídce.

Daisen Kofun je jednou z největších památek, které kdy byly na Zemi postaveny. Měří 486 metrů na délku a 36 na výšku. Tradičně se připisuje císaři Nintokuovi, šestnáctému japonskému císaři. Hrobka byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Také tato největší hrobka, kofun Daisen, je orientována k oblouku Slunce vycházejícího o zimním slunovratu.

Zdroje: phys.org/news, www.japan-experience.com, en.wikipedia.org/wiki/Kofun