Kokosový ostrov a ztracený poklad

Kokosový ostrov je místem, kde se údajně nachází dávno ztracené poklady. V 15. století ho objevil jeden Španěl. Legendy praví, že v husté zeleni čítající 24 km2 lesního porostu je ukrytá nejedna pirátská kořist. 

Kokosový ostrov byl v minulosti oblíbenou destinací hned několika pirátských výprav. Jednu z nich vedl Bennett Graham. V roce 1818 opustil povolání námořního důstojníka a rozhodl se stát pirátem. Ve své nové zálibě byl dokonce natolik úspěšný, že uloupil stovky tun zlatých slitků ze španělských galeon.

Ačkoliv ho nakonec dopadli a za jeho činy popravili, uloupené slitky se nikdy nenašly. Nikdo netušil, kam je Graham mohl odvézt a uschovat. Až po letech spekulací se rozmluvila členka Grahamovy pirátské posádky. 

Mary Welshová vyprávěla příběh, ve kterém Graham svou kořist zakopal právě na Kokosovém ostrově. Poklad čítal přibližně 350 tun zlata. Welshová tvrdila, že má k dispozici mapu s přesným místem, kde se poklad nachází. 

Dokonce se připojila k expedici s cílem Grahamův poklad najít. Bohužel bez úspěchu. Ostrov se během let natolik změnil, že bylo nemožné tzv. Devonshirský poklad objevit. 

Nikdo ho nesmí hledat

Dalším pirátem, který zamířil na Kokosový ostrov, aby zde schoval svůj poklad, byl William Thompson. Měl s lodí Mary Dear převézt městké poklady do Mexika poté, co v roce 1820 nastala politická nestabilita v jihoamerických koloniích Španělska.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Místokrál Limy pověřil Thomsona, aby poklady převezl. Během plavby však změnil směr a spolu se svými britskými krajany zamířil na Kokosový ostrov. Tam poklad zakopali. 

Thompson a jeho posádka tajně doufali, že se v budoucnu budou moci na ostrov vrátit, až se situace kolem nich uklidní. To se ale nestalo. Celou posádku zajali a všechny, kromě kapitána Thompsona a jeho prvního důstojníka, popravili. 

Thomsona ušetřili smrti pouze díky příslibu, že doveze Španěly na ostrov a ukáže jim, kde se poklad nachází. Když dorazili na ostrov, Thompsonovi se podařilo uprchnout a poklad zůstal i nadále ztracený. 

Poklady, které se na Kokosovém ostrově nachází a čítají až miliardu amerických dolarů už nikdy nikdo nenašel. Dnes je hledání pokladů na Kokosovém ostrově kostarickými zákony zakázané.

Kokosový ostrov se stal roku 1978 kostarickým národním parkem a zároveň součástí přírodního dědictví UNESCO. Jedinými obyvateli ostrova jsou strážci parku a jediným pokladem, na který si lidé mohou "sáhnout" je jeho biologická rozmanitost.

Zdroje: www.theguardian.com, www.forbes.com, www.mirror.co.uk