Důležitost spánku

Spánek je nedílnou součástí dobře fungujícího zdraví. Během spánku dochází k regeneraci, uvolňování hormonů, ale také k hojení ran. Bez spánku tedy není života. Ne toho kvalitního a plného zdraví. 

Pokud dobře spíme, máme druhý den plno energie a vitality. Věděli jste, že spánkem strávíme přibližně jednu třetinu svého života? 

Během spánku dochází k vyrovnání rytmu srdečního tepu, stabilizaci dechu a také krevního tlaku.

V případě, že je náš spánek narušený stresem, nedostatečným pohybem, nevhodně zvolenou stravou nebo nadměrnou konzumací kávy či alkoholu, velmi rychle to poznáme. 

Kruhy pod očima jsou tím nejmenším, co nás následně bude trápit. Pokud dobře nespíme, jsme následující den unavení, máme špatnou náladu, klesá naše schopnost se soustředit a dokonce i naše produktivita je ta tam. 

Lidé po padesátce

S postupujícím věkem se kvalita spánku často zhoršuje. Přesto je mylné se domnívat, že to, co nám stačilo ve dvaceti, nám bude stačit i nyní. 

Důležitost spánku: 

Zdroj: Youtube

Často tak soudíme proto, že naši prarodiče v noci nespali a přes den museli fungovat. Odborníci se ale shodují, že kvalitní spánek je základem dlouhotrvajícího zdraví. 

Lidé nad 50 by podle nich měli spát 7 až 9 hodin každý den. Důvodem je zvýšené riziko zdravotních problémů, především kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, deprese a kognitivních poruch, které jsou s nedostatkem spánku spojené.

Pokud je vám nad 50 a nemůžete spát, pak je na čase s tím ihned něco udělat. Základem je samozřejmě zdravý životní styl, kvalitní strava a dostatek pohybu.

Nápomocná vám v tomto směru bude také správná spánková hygiena. Ta může kvalitu vašeho spánku skutečně zlepšit. Co přesně to v praxi znamená? Je zapotřebí, abyste každý den chodili spát i vstávali ve stejný čas. 

A to dokonce včetně víkendů. Tím dáte tělu impuls pravidelnosti, na který si po krátkém čase navykne. Díky tomu snadněji usnete a ráno se vždy probudíte svěží. Před spaním se vyhněte používání elektronických zařízení. Raději si čtěte nebo meditujte. 

Zdroje: www.medicalnewstoday.com, www.nhlbi.nih.gov, www.healthline.com