Český filmový trh se za poslední roky změnil téměř k nepoznání. Umíráček zazvonil fyzickým nosičům, jako videokazetám, DVD a blu-ray diskům. Lidé také začali méně chodit do kina. Snímky se proto nyní nejčastěji sledují v digitální formě přímo doma v obýváku.

Ke změnám přispěly především dva roky epidemie covidu. Zatímco v roce 2019 navštívilo tuzemská kina před 18 milionů diváků, o tři roky později jejich počet klesl na 13,5 milionu. 

I přestože je tento propad výrazný, Česko se umístilo na druhém místě mezi všemi evropskými zeměmi, jejichž publikum se ve srovnání s rokem 2019 vrátilo do promítacích sálů.

„Lidé aktuálně vyrážejí do kin primárně na ty tituly, které slibují výjimečný divácký zážitek,” říká v rozhovoru pro Český rozhlas šéf Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. Klíčové tedy je, aby snímek, jenž návštěvníci shlédnout za stále se zvyšující se cenu vstupenek, měl určitou přidanou hodnotu.

Český film

„Musí to být událost, která zvedne lidi z gauče,” doplňuje majitel společnosti Bontonfilm Martin Palán. Tou je často tuzemská tvorba.

Zdroj: Youtube

„Český divák má rád autenticitu a české příběhy. Vkus se ale mění z generace na generaci. Dnes více funguje žánrová tvorba, epické vyprávění a drzejší humor,” vyjmenovává Šlajer a doplňuje, že milé komedie s nádechem retra už tzv. netáhnou. 

To, že patříme mezi filmové vlastence ukazuje také fakt, že v podílu domácí tvorby na tržbách převyšujeme evropský průměr. S 37,5 % jsme jen v těsném závěsu za Francií.

Nejúspěšnější české filmy

Jaké filmy tedy v posledních letech nejvíce lákaly do kin a staly se tedy českými kasovními trháhy? 

Podle žebříčku na portálu Kinomaniak se na prvním místě umístila romantická komedie z ledna roku 2019 Ženy v běhu. V promítacích sálech ji shlédlo 1 543 842 diváků, tedy necelých 15 % českého národa. Film tak získal téměř 212 milionů korun.

Stříbrnou medaili si odnesla pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl páně z prosince roku 2016. Vidělo ji téměř 1 300 000 lidí, tedy 12,12 % Čechů. Vydělala tak 146 653 736 korun.

Třetí místo patří dramatické komedii Jana Svěráka Vratné lahve ze srpna roku 2007 se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli. Tržba činila 124 614 461 korun. V kinech ji vidělo 11,95 % lidí.

Zdroj: Youtube

Nejúspěšnějším letošní filmem je komedie Aristokratka ve varu režiséra Jiřího Vejdělka. Vydělala téměř 46 milionů korun a vidělo ji 2,59 % národa. V žebříčku se umístila na 47 místě z padesáti.

Zdroje: www.kinobox.cz, www.kinomaniak.cz, www.irozhlas.cz, www.kinomaniak.cz