Z Moskvy do Prahy

Když režisér hledá pro roli do svého filmu dětského hrdinu, často si vybírá mezi žáčky ve školních lavicích. Podobně tomu bylo i v případě Kolji s tím rozdílem, že filmaři, lépe řečeno režisér Jan Svěrák a jeho otec herec a autor scénáře Zdeněk, potřebovali pro svůj film rusky mluvící kloučka, který dobře recituje, a tak má předpoklady zapamatovat si text. Toho jim hledal v moskevských mateřských školkách tým „hledačů talentů“ Nikity Sergejeviče Michalkova, herce, scénáristy a oscarového režiséra. Casting z vybraných kloučků se konal na české ambasádě. A ten, který si měl sbalit kufřík a odletět na natáčení do Prahy byl nakonec Andrej.

Kolja

Andrej Chalimon se narodil 1. ledna 1990, bylo mu tedy pět let. Přesto má na natáčení živé vzpomínky a na svůj pobyt v Praze, kde byl se svou maminkou a sestrou, vzpomíná rád. A to i na okamžiky, které nebyly zrovna příjemné. Třeba, jak si hladil roztomilé štěňátko a pak mu pak strašně smrděly ruce, nebo na scénu z metra, kde ho skříply dveře, a prý to opravdu hodně bolelo. Nijak traumaticky ho nepoznamenalo, jak vzpomíná, natáčení scén, kdy bylo potřeba, aby plakal. Dostal hračku, kterou mu ale rozšlapali. A slzy jako hrachy pak byly skutečné…

Slavnostní předávání Oscarů Andrej téměř prospal. Spíš, než na cenu filmovou se těšil, že když ji dostanou, pojede do Disneylandu, jak mu pan režisér slíbil – a jeli.

Když hvězdička pohasne

Andrej za svůj herecký výkon ve filmu Kolja získal v roce 1996 cenu Český lev za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Ani to mu cestu za filmovou slávou nezaručilo. Po natáčení odjel domů a do České republiky se vrátil a pobyl tu dva roky (1998-1999). Chodil tu do školy, měl samé jedničky a prý za rok zvládnul učivo první i druhé třídy. Zahrál si v reklamě, ale nabídka na natáčení nepřišla. A když nedostal s matkou povolení k prodloužení pobytu, vrátili se do Moskvy. Dokončil základní školu a vystudoval střední.

Během té doby si zahrál v několika úspěšných seriálech domácí produkce, větší roli dostal v roce 2005 ve filmu Skleníkový efekt a několika dalších. Andrej si proto v roce 2006 podal přihlášku na divadelní akademii a chtěl studovat herectví a produkci. Nevzali ho. Poslední epizodní roli v seriálu si zahrál v roce 2010. A pak se dle jeho slov začaly v Rusku hodně točit sitcomy a to prý pro něho nebylo. Jiné zdroje uvádějí, že jeho manažer mu role nedokázat zajistit. A jiné nabídky nepřišly, a to ani z Česka.

Z Kolji je chlap

Andrej vystudoval fakultu veřejné správy, během studií chvíli pracoval jako organizační pracovník u filmové produkce, poté v obchodě s elektronikou, kam to dotáhl až na vedoucího… Po studiích vzal místo personalisty ve vojenské komisi, pak měl jako inženýr na starosti údržbu moskevských podchodů a tunelů. Nakonec se stal manažerem prodejny se švýcarskými hodinkami…

A pokud jde o jeho osobní život, ač měl několik dívek, na tu pravou životní lásku prý stále čeká.

Zdroje: www.extra.cz, ct24.ceskatelevize.cz, www.tvguru.cz, www.csfd.cz,  www.youtube.com