Tento týden se k Zemi přiblíží obří kometa. Odkud a jak ji můžete sledovat?

K Zemi se blíží obrovská kometa

K Zemi se blíží obrovská kometa

Foto: buradaki / Shutterstock

Jedna z nejvzdálenějších aktivních komet, jaká kdy byla vědci pozorována, se 14. července přiblíží k Zemi. I vy tak můžete být součástí této úžasné události. Odkud a jak ji nejlépe sledovat?

Kometa C/2017 K2 nebo Panstarrs, které se zkráceně přezdívá K2, se konečně dostane blíž k lidem. Poprvé byla spatřena díky Hubbleovu vesmírnému dalekohledu v roce 2017, když ji zachytil ve vnějších částech sluneční soustavy.

Obří kometa poblíž Země

V té době byla K2 považována za nejvzdálenější aktivní kometu, jaká kdy byla spatřena. Ačkoliv tomu tak zcela není. V loňském roce ji totiž překonala jiná vzdálená megakometa s názvem Kometa Bernardinelli-Bernstein.

K2 se k naší planetě nejvíce přiblíží 14. července, kdy bude od Země vzdálena přibližně 270 milionů kilometrů.

V posledních pěti letech se K2 neustále přibližuje k Zemi. Komety, které se skládají převážně ze zmrzlých plynů, hornin a prachu, se stávají aktivními, když se přiblíží ke Slunci. Sluneční teplo kometu velmi rychle zahřeje, což způsobí, že se její pevný led změní přímo v plyn.

Tento proces je známý jako sublimace. Právě ten vytvoří kolem komety oblak známý jako koma.

Zajímavé je, že kometa K2 byla aktivní již v době svého prvního objevu v roce 2017 mezi oběžnými drahami Saturnu a Uranu. Tedy asi 2,4 miliardy km od Slunce, což je pro srovnání asi 16krát větší vzdálenost, než je vzdálenost Země od Slunce.

První pozorování ukázala, že kometa má velké jádro a mohutnou komu. Zatímco Kanadsko-francouzsko-havajský teleskop naznačoval, že jádro komety K2 by mohlo být široké 30 až 160 km, údaje z Hubbleova vesmírného teleskopu naznačovaly, že by mohlo být široké pouze 18 km).

Blížící se přiblížení komety proto nabízí profesionálním observatořím dobrou příležitost změřit, jak velké jejich jádro ve skutečnosti je.

Vědci předpokládají, že K2 může na své cestě k Zemi měnit chování. Jak bude K2 pokračovat ve svém perihelu, nejbližším průletu kolem Slunce. Může se stát aktivnější, protože Slunce ohřívá její ledové jádro, a může se zjasnit - nebo se dokonce rozpadnout.

Odkud a jak ji nejlépe vidět?

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Diváci budou moci průlet komety sledovat online, když si naladí přímý přenos projektu Virtual Telescope Project, který začne 14. července v 18:15. Průlet tak bude moci sledovat každý vášnivý nadšenec vesmírného prostoru.

Vědci uvádí, že komety se rády předvádějí. Tím, jak se blíží ke Slunci, se skutečně stávají jasnějšími. Podle webu EarthSky.org se očekává, že během největšího přiblížení 14. července se kometa zjasní na 8. nebo dokonce 7. magnitudu.

Halleyova kometa v r. 1910

Prokletá Halleyova kometa: Jaká je souvislost mezi katastrofami a jejím průletem

Ačkoliv je i tato míra stále příliš slabá na to, aby ji člověk viděl pouhým okem. V hledáčku dalekohledů bude k vidění nejen v daný den, ale dokonce po celé léto. Nejtěsněji se přiblíží ke Slunci 19. prosince.

Zdroje:

www.iflscience.com

www.cnet.com

consent.yahoo.com