Kometa Nišimura se řítí vesmírem rychlostí neuvěřitelných 240 000 mil za hodinu - to je rychleji než raketa! Pro nás je však nejzajímavější, že se tato kometa již za několik týdnů objeví na naší obloze, takže máme jedinečnou šanci zahlédnout její tajemnou krásu. Zatím se na ni podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Miliony mil jsou vlastně „kousek“

Kometa Nišimura, nejžhavější nový objev ostříleného japonského astronoma Hidea Nishimury (nemá nic společného se jménem komety), si razí cestu do našeho vesmírného sousedství. Tento mezihvězdný cestovatel se k naší planetě přiblíží v úterý 12. září kolem 10. hodiny amerického času. Připravte se na podívanou, protože se k nám přiblíží na vzdálenost pouhých 78 milionů mil (125 milionů km) - prakticky na dosah ruky!

O pět dní později, 17. září, si kometa Nišimura zahraje s naším Sluncem na vesmírnou honěnou a uskuteční nejbližší setkání se Sluncem na vzdálenost pouhých 20 milionů mil - to je jako zaparkovat kosmickou loď na slunečním dvorku!

A ani tím večírek nekončí. Poté se tento rychlostní démon vrhne kolem naší hvězdy s takovou gravitační finesou, že by se z toho zatočila hlava i astronautovi.

Co je to vlastně kometa?

Představte si to trochu nadneseně: "špinavé sněhové koule" z ledu, kamení a plynů, vypadající jako nebeský sněhový kornout s kometárním ohonem. Tak by mohly komety vypadat na pomyslném nebeském červeném koberci.

Jak se kometa Nišimura řítí blíže ke Slunci, její ledové jádro začíná syčet, čímž vzniká onen fascinující ohon a mlhavé halo, trochu podobné kometárnímu make-upu.

Navíc kometa Nišimura není jen tak obyčejná běžná kometa. Má v sobě i příchuť hvězdného prachu, protože je "potenciálně mezihvězdným" cestovatelem. Zjednodušeně řečeno, může to být mimozemský turista z jiné sluneční soustavy.

Tento vesmírný poutník, kterého 12. srpna objevil Hideo Nishimura pomocí kamery umístěné na fotoaparátu Canon, by mohl být naší vstupenkou k rozluštění vesmírného kódu jiných hvězdných systémů.

Dokonalý hvězdný večer se blíží

Pokud vše půjde podle plánu, budete moci kometu Nišimura spatřit pouhým okem a její záře zesílí jako kariéra hollywoodské hvězdy. Zachyťte ji na obloze ve dnech před a po jejím setkání se Zemí a nenechte si tuto nadpozemskou událost ujít.

Nastavte si budíky, vytáhněte dalekohledy a připravte se na nebeskou podívanou, po které budete mít hvězdné oči. Je čas přivítat kometu Nišimura, potenciální mezihvězdnou VIP, než se rozletí do vesmírného neznáma. Kdo říká, že se hvězdné události odehrávají jen na Zemi? Vesmír nám právě poslal pozvánku na dokonalý hvězdný večer!

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.livescience.com, https://starwalk.space