Přišel k nám život z vesmíru? Jeho zárodky pravděpodobně roznášejí komety

Nataša Slánská | 15. 1. 2022

O životě na Zemi víme, že má tendenci se rychle šířit. Rostliny, živočichy či mikroskopické organismy najdete téměř v každé pídi naší planety. Proč by se měl ale život omezit na jediné vesmírné těleso? Někteří astronomové spekulují, že stejně jako se biologická hmota množí na Zemi, šíří se i celým vesmírem.

K šíření života kosmickým prostorem přitom vůbec není zapotřebí žádné mimozemské civilizace a jejích létajících talířů. Biologické zárodky mohou stejně tak úspěšně cestovat vakuem uvnitř komet, asteroidů a úlomků odštípnutých z povrchu cizích planet po zásahu meteoritem.

"Můžete si je představit jako maličké astronauty, kteří sedí uvnitř zledovatělého kusu kamene a podaří se jim náročnou cestu přežít," říká astrofyzik Avi Loeb z Harvardské univerzity. "Pokud má asteroid dostatečnou velikost, mikroby mohou zamrznout hluboko v jeho nitru a odolat radiaci i extrémním teplotám, které objekt mění v ohnivou kouli. Jakmile asteroid exploduje na nové planetě, malí mimozemští kolonizátoři se začnou množit a přizpůsobovat místním podmínkám," míní vědec.

Komety jako nositelky života?

Jakkoli se taková teorie zdá být fantastická, vědci NASA v minulosti měli možnost pozorovat už dvě komety, jejichž složení je bohaté na organické látky. V prvním případě šlo o maličkou kometu 21P/Giacobini–Zinner, u které zaznamenali podivné infračervené záření, a druhým objektem byla kometa 67P/Čurjumov - Gerasimenko, jejíž prach nasbírala v roce 2017 sonda Rosetta. Ukázalo se, že polovinu vzorku tvoří organické molekuly.

Záhada Tunguzského meteoritu zůstává nevyřešená: Co tedy způsobilo obří výbuch?
Magazín

Záhada Tunguzského meteoritu zůstává nevyřešená: Co tedy způsobilo obří výbuch?

Tato zjištění nabízejí zcela nový pohled na vznik života na naší planetě. Vědci si najednou už nejsou tak jistí, že k jeho zrodu došlo spontánně na domácí půdě, a otevírají hypotézu, že se k nám dostal z vesmíru.

"Protože stále nevíme, jak život na Zemi přesně začal, nemůžeme vyloučit možnost, že k nám jeho zárodky spadly z kosmu," prohlásil výzkumník NASA Joseph Nuth.

Život mohl vzniknout hned se sluneční soustavou

Výzkum komet není snadnou záležitostí. Přitom jsou to právě komety, které v sobě podle Nutha mohou skrývat odpověď na otázku, jakým způsobem se život kdysi dávno zformoval, ať už k tomu došlo kdekoli. Komety totiž pod svou ledovou krustou ukrývají materiál pocházející ještě z dob samotného vzniku sluneční soustavy. Cokoli se v nich schovává, bezpečně přečkalo miliardy let i smrtící kosmické záření.

"Pokud chcete nalézt organické sloučeniny, které byly ve sluneční soustavě k dispozici na samém počátku existence Země, měli byste je hledat v kometách," uzavírá Joseph Nuth.

Zdroje: https://astronomy.com/, https://www.inverse.com/, https://www.dailymail.co.uk/

Tagy asteroid Harvardova univerzita kometa NASA Sluneční soustava vesmír Země