Zázračná bylinka

Komonice lékařská neboli Melilotus officinalis je jednoletá nebo dvouletá bylinka, která dorůstá výšky až jednoho metru. Poznat ji můžete podle žlutých kvítků drobné velikosti. 

Komonice lékařská má ráda sušší místa. Najít ji tak můžete na stráních nebo úhorech, na skládkách, nebo dokonce v místech po demolici. 

Roste zkrátka všude tam, kde je slunce nebo jen nepatrný stín. Často ji také objevíte v blízkosti obytných ploch. Květy této bylinky lze sbírat od června do podzimu. Máte tak dostatek času si ji nasbírat. 

Pokud si tuto bylinku chcete natrhat do zásoby, nejlepším časem, kdy ji sbírat, je v době jejího květenství. Pokud se vám povede utrhnout ji ve chvíli, kdy začíná kvést, máte vyhráno. To má komonice doslova ďábelskou sílu. 

Tato žlutá bylinka má pro naše zdraví celou řadu zdravotních přínosů a nesčetných způsobů jejího využití. Z komonice se vyrábí víno, které je proslulé výraznou chutí a vůní. 

Lék na hemoroidy

Pokud nejste příznivci alkoholu, můžete nechat čerstvou bylinku louhovat v perlivé vodě a tak zakusit nejen její chuť, ale i vůni. 

Jak léčit hemoroidy přírodní cestou: 

Zdroj: Youtube

Komonice obsahuje kumarin, který se kromě vína a vody používá také do parfémů. Kumarin vůní připomíná směs posečené trávy, sena a léta.

Sušená bylinka pak najde využití v kuchyni, kde se s oblibou přidává nejen do pečiva, ale také pomazánek a čajů. 

Pokud jde o zdraví, pomůže vám komonice s celou řadou zdravotních obtíží. Nejúčinnější je ale při léčbě křečových žil a odstranit dokáže také hemoroidy. V tomto směru vám pomohou komonicové obklady. 

Jednu 1 čajovou lžičku sušené bylinky zalijte 250 mililitry horké vody a nechte 10 minut louhovat. Sceďte a nechte nálev vychladnout. Poté jej využijte na obklady, které přikládejte na postižená místa a nechte působit 30 minut. 

Hemoroidy i křečové žíly budou rychle pryč. Užívat tuto bylinku lze také jako čaj, který podpoří srážlivost krve nebo ji můžete využít ve formě macerátu. Ten se připravuje z červeného vína a podle odborníků na bylinky disponuje nejvyšší silou. 

Zdroje: serafinbyliny.cz, www.kotvicnikovafarma.cz, www.gresik.cz