Emeritní profesor Frank Fenner je profesorem mikrobiologie na Australské národní univerzitě, který tvrdí, že druh homo sapiens nebude schopen přežít populační explozi a bezuzdnou spotřebu a spolu s dalšími druhy do sta let vyhyne.

Frank Johannes Fenner se narodil v roce 1914. Na University of Adelaide získal titul z medicíny a chirurgie. V tomto roce, znepokojen vzestupem Hitlera, si legálně změnil své druhé jméno na John. Fenner publikoval 22 knih a 290 vědeckých studií a významně se také podílel na kontrole australské populace divokých králíků pomocí viru myxomatózy. Profesor Fenner se celý život zajímal o životní prostředí a v letech 1973-1979 byl ředitelem Centra pro studium zdrojů a životního prostředí. Za své celoživotní dílo získal řadu ocenění. 

Ničivá síla lidí

Ač se lidé snaží katastrofu odvrátit, nesnaží se dost. I proto je dle jeho názoru situace nezvratná. Naši Zemi jsme ovlivnili více než doby ledové nebo dopady komet. A to je změna klimatu teprve na začátku. „Čeká nás stejný osud jako lidi na Velikonočním ostrově," tvrdí Fenner, který rovněž myslí, že bude mnohem více válek o jídlo.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Poučme se z osudu Velikonočního ostrova

Velikonoční ostrov je známý svými kamennými sochami, které zde zbudovali zřejmě Polynésané kolem poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu. Počet obyvatel tohoto malého ostrova nejprve rostl pomalu, později však poměrně prudce. Byly zde vymýceny lesy a vyhynula veškerá stromová zvířata, až se populace postupně zhroutila a do poloviny 19. století prakticky zanikla. Stejný osud asi čeká i celou naši planetu, říká evoluční biolog Jared Diamond.

S jeho názorem nesouhlasí profesor Stephen Boyden, který stále doufá v potřebné revoluční změny, aby bylo dosaženo ekologické udržitelnosti.

Profesor Fenner se trvale zajímal o životní prostředí a byl zakládajícím ředitelem Centra pro studium zdrojů a životního prostředí na ANU. Byl zastáncem toho, aby Austrálie měla ekologicky a sociálně udržitelnou populaci. Již v červnu 2010 předpověděl v rozhovoru pro deník The Australian vyhynutí lidského rodu do jednoho století, a to především v důsledku přelidnění, degradace životního prostředí a klimatických změn. Jeho přirovnání celé planety k vývoji na Velikonočním ostrově je děsivé. Ale poměrně logické.

Zdroje: phys.org, en.wikipedia.org/wiki/Frank_Fenner