Podle vědce nás čeká stejný osud jako obyvatele Velikonočního ostrova.

Lidstvu zbývá jen sto let

Profesor Frank Fenner, vědec a emeritní profesor mikrobiologie na Australské národní univerzitě, nedávno předpověděl, že lidská rasa vymře během příštích 100 let. Důvodem bude především neschopnost lidské rasy přežít populační explozi a "bezuzdnou spotřebu".

Podle Fennera se homo sapiens navždy ztratí z povrchu zemského, a to možná do 100 let. S ním pak i další zvířata, která naši planetu obývají. "Je to nezvratná situace. Myslím, že už je příliš pozdě. Snažím se k tomu více nevyjadřovat, protože lidé se snaží něco dělat, ale stále to odkládají," uvedl vědec.

Fenner to přirovnává k období, které je známé jako antropocén. Tedy období od vzniku industrializace. Právě od té doby máme na planetu vliv, srovnatelný s dobou ledovou či dokonce dopadem komety.

Fenner ví, o čem mluví. Tento 95 letý vědec byl oceněn za likvidaci viru variola, který způsobuje pravé neštovice, ale je také autorem několika knižních publikací.

Díky jeho vědeckému bádání se roku 1980 podařilo pravé neštovice vymýtit, což je dodnes považováno za jeden z největších úspěchů Světové zdravotnické organizace.

Fenner se také podílel na zvládnutí australského problému myxomatózy králíků.

Vyhyne jako obyvatelé Velikonočního ostrova

Na konci 50. let 20. století se Fennerovi podařilo získat stipendium, týkalo se to lékařského výzkumu v New Yorku. Fenner tehdy zkoumal nechvalně známou mykobakterii Bairnsdale bacillus.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Bairnsdale bacillus způsobuje vřed Buruli. Právě ten je třetím nejvýznamnějším mykobakteriálním onemocněním na světě. Hned po tuberkulóze a lepře. Na tomto výzkumu spolupracoval s René Dubosem, vědcem, který se řídí heslem: "Mysli globálně, jednej lokálně".

Oficiální údaje OSN uvádí, že v současnosti žije na světě 8 miliard lidí. Tato kvóta však není konečná. Fenner poukazuje na to, že zánik lidstva způsobí především postupující klimatické změny. "Čeká nás stejný osud jako lidi na Velikonočním ostrově, domorodci ukázali, že bez vědy a produkce oxidu uhličitého a globálního oteplování dokázali přežít 40 000 nebo 50 000 let. Ale svět to nedokáže. Lidský druh se pravděpodobně vydá stejnou cestou jako mnoho druhů, které jsme viděli zanikat.'" řekl vědec. 

Na Velikonočním ostrově se kdysi prudce navýšil počet obyvatel, došlo k vymýcení všech lesních ploch a k vyhynutí zvěře. To mělo nakonec za následek vyhynutí celé civilizace.

Jsou tu však i tací, jež Fennerovu predikci nesdílí. Jedním z nich je i Stephen Boyden, emeritní profesor a kolega profesora Fennera. Boyden řekl, že ačkoliv nekteří jeho kolegové uvízli v hlubokém pesimismu, jiní naštěstí sdílí optimističtější názor.

"Frank má možná pravdu, ale někteří z nás stále doufají, že dojde k uvědomění si situace a v důsledku toho k revolučním změnám nezbytným k dosažení ekologické udržitelnosti.

Zdroje:

www.nbcnews.com

timesofindia.indiatimes.com

phys.org