Konec světa není veselou záležitostí. V našich představách je spojený s různými katastrofickými událostmi od pádu meteoritu, po globální pandemii. Slavný vědec upozorňoval, že může přijít kdykoliv. Naše civilizace k němu totiž krok po kroku spěje.

Konec světa

Poslední okamžiky lidstva předpověděli různí lidé a různá náboženství už mnohokrát. Apokalypsa měla během lidských dějin nastat už více než 150krát. Předpovídal ji Nostradamus, Sibyla nebo Baba Vanga. Podle neurovědce Shmuela Lisseka z University of Minnesota je tato myšlenka populární ze dvou hlavních důvodů.

„Fascinace strachem je nám vrozená. Jakmile víme, že nepříjemný zážitek přijde, náš mozek naopak reaguje klidem. Útěchou je také to, že zkázu můžeme připsat nějakému vyššímu vesmírnému řádu. Odstraní se tak pocit individuální odpovědnosti.” Druhým důvodem je odvádění pozornosti od skutečných krizí, jako je chudoba a válka.

Předpovědi Stephena Hawkinga

Už se nedozvíme, proč geniální britský vědec v posledních letech svého života tak často varoval před koncem světa. Ve svých přednáškách ale nastínil tři děsivé scénáře. Ty se odvíjí od faktu, že lidská populace stále roste a technologie se vyvíjí převratnou rychlostí.

Fyzik tvrdil, že naše civilizace bude existovat maximálně dalších 600 let. Pak bude pohlcena ohnivou koulí, ve kterou se naše planeta v důsledku globálního oteplování, spotřeby elektřiny a znečištění, promění. Aby se lidstvo zachránilo „musí se vydat tam, kam se ještě nikdo nevydal,” řekl na summitu Tencent WE v Pekingu v roce 2017. „Do vesmíru a na jiné oběžnice.”

Mezi další hrozby označil Stephen Hawking umělou inteligenci. „V případě, že by se mohla sama replikovat, je jen otázkou času, kdy lidstvo nahradí.” Věřil totiž, že neexistuje žádný klíčový rozdíl mezi biologickým a umělým mozkem. „Z toho tedy vyplývá, že počítače mohou překonat naši inteligenci.”

Zdroj: Youtube

Třetí proroctví souvisí s vývojem válečné a jaderné technologie. „Zbraně hromadného ničení mohou způsobit nepředstavitelnou zkázu. Evoluce nám totiž vložila do genomu chamtivost a agresi,” upozorňoval. 

Zdroje: www.edu.ceskatelevize.cz, www.blogs.scientificamerican.com, www.en.wikipedia.org, www.mirror.co.uk