Kopečky Mima

Byly objevené v roce 1841 na pimprlové prérii v americkém Washingtonu. Od té doby jsou kopečky Mima původcem nejrůznějších spekulací a konspiračních teorií. Nikdo si totiž jejich původ neuměl vysvětlit. 

Vypadají jako obyčejná bublinková fólie, na jejímž povrchu roste tráva. Přesto jde o miliony prastarých mohyl, které neznali svého stavitele. Až dosud.

Původně se právě tyto mohyly považovaly za staré indiánské pohřebiště. K tomu by ale byly zapotřebí i pozůstatky koster. Ty se však nikdy nenašly. Konspirační teorie, co přesně jsou podivné kopečky Mima zač, dlouho nebraly konce. 

Kopečky Mima jsou přibližně 2,5 metru vysoké a dosahují šíře až 9 metrů. Kdo tedy stojí za jejich vytvořením a k jakému účelu skutečně sloužily? 

Vědci objevili původce

Trvalo dlouhá desetiletí, než se vědcům podařilo dojít k závěru, který by záhadné mohylové kopečky dokázal řádně obhájit. Přesto se jim to nakonec povedlo.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Mohylové kopečky Mima nejsou prací indiánů ani za nimi nestojí neznámá mimozemská civilizace. Jejich stvořitelem je obyčejný sysel. 

Vědci zjistili, že několik set let trvající působení syslí populace vytváří v půdě kopečky vystlané zeminou, oblázky a odumřelými rostlinami. Jde o jakási teritoria, která syslové vědomě vytváří pro své vlastní bezpečí a využívají jako obydlí v místech jejich výskytu. 

„Proto to trvá tak dlouho, než se jedna mohyla Mima vytvoří. Stojí za ní celé generace, které zde žijí a neustále ji budují," uvedl Manny Gabet, autor výzkumu a geolog ze Státní univerzity v San Jose v Kalifornii.

Mohylové kopečky Mima jsou bezesporu největší stavbou na světě, za kterou nestojí člověk, ale zvíře. Kopečky Mima lze podle vědců přirovnat ke stavbě pyramid. Pro sysla je to úplně stejná práce, jakou je pro člověka právě pyramida. 

Záhada kopečků Mima se vysvětlila. Důvod, proč se to nepovedlo dříve, je podle Gabeta nedokonalá počítačová technika a velmi pomalý proces, který je pro vytvoření každého kopečku Mima zapotřebí. 

Mohylové kopečky Mima jsou součástí washingtonské přírodní rezervace Mima Mounds Natural Area Preserve, která je dnes chráněnou národní památkou. 

Zdroje: www.bbc.com, eu.usatoday.com, www.independent.co.uk