Čistič krve

Listy kopřivy mají struktury podobné chloupkům, které při kontaktu s kůží způsobují dočasné žahnutí. To často doprovází svědění, zarudnutí a otok. Správným zpracováním se ale kopřiva těchto „chloupků“ zbaví a stane se bezpečným a výživným doplňkem stravy.

Výživový profil kopřivy je velice rozmanitý. Kopřiva obsahuje vitaminy A, C a K, různé vitaminy skupiny B, důležité minerály, jako je vápník, železo a draslík, a také mastné kyseliny, aminokyseliny, polyfenoly a barviva. 

Mnohé z těchto látek působí jako antioxidanty a bojují proti škodlivým účinkům volných radikálů v lidském těle, které jsou spojené se stárnutím a různými nemocemi.

Kopřivy mají silné protizánětlivé účinky. Nápomocné tak mohou být například při léčbě artritidy. Kopřivy tlumí bolest, čistí krev a působí jako životabudič pro naši slinivku. 

Kromě toho se kopřiva využívá jako přírodní lék pro muže, které trápí problémy s prostatou. Kopřivy si poradí se sennou rýmou a alergiemi. 

Zázračný nápoj

Kopřivy vám pomohou také s vysokým krevním tlakem. Kopřivy podporují rozšíření cév a snižují sílu srdečních stahů.

Jedinečné zdravotní účinky kopřivy dvoudomé:

Zdroj: Youtube

Kopřivy jsou skvělým prostředkem k detoxikaci organismu. Napomáhají k vyplavení toxinů, které je nezbytné pro správnou funkci ledvin, lymfatického systému či slinivky, které souvisejí s obranyschopností těla.

Kopřivy můžete konzumovat čerstvé i sušené. Připravit si z nich můžete bylinný čaj, který lze popíjet kdykoliv během roku. 

Konzumovat je ale lze také ve formě smoothie. Právě v této formě je skvělým životabudičem pro vaši slinivku. Nejlepší jsou jarní, mladé kopřivy. Mají největší sílu. Nezapomeňte je sbírat v čistém prostředí. Vynechte znečištěná místa a okolí frekventovaných silnic.

Jak jej správně elixír zdraví připravit? Hrst nasbíraných kopřiv dobře opláchněte pod tekoucí vodou a rozmixujte s dvěma hrnky studené vody. Pevné zbytky rostliny sceďte přes sítko nebo plátýnko. 

Nespařené čerstvé kopřivy obsahují větší množství vitaminu C, A, B2, K, ale také jsou bohaté na železo či hořčík, jód, fosfor či vápník.

Zařazením kopřiv do své denní rutiny pročistíte krev a přivedete orgány svého těla zpátky k životu. Kopřivu můžete využít také ve formě tinktur a krémů pro lokální ošetření postiženého místa.

Zdroje: www.healthshots.com, www.hetkleinstehuis.nl, www.ncbi.nlm.nih.gov