Kdo podle rukavic hádal, že řeč bude o kopřivě, hádal správně. Tenhle zdánlivě obyčejný plevel si jako léčivou bylinku můžete dopřávat v každém ročním období. Tedy za předpokladu, že ji ještě teď nasušíte. Tak proč to nezkusit…

Proč se kamarádit s kopřivou

Mnozí nad touhle štiplavou bylinou ohrnují nos. Přitom kopřiva dvoudomá se používá jako přírodní lék už více než 2 000 let. Vyskytuje se nejenom v Evropě, Severní Americe, Africe a také v Asii, ale našli byste ji v jiných částech světa. Inu plevel, chtělo by se říci, jenže…

Rostlina plná zdraví prospěšných látek

Tenhle léčivý plevel je plný vitaminu C, tříslovin a minerálních látek (hořčík, vápník, železo a draslík). Najdete v ní kyselinu křemičitou, která prospívá vlasům a nehtům, a také kyselinu mravenčí. Ta je spolu s histaminem důvodem, proč kopřivy pálí. Z dalších látek je pak důležitý vitamin D, fosfor, serotonin, rutin a kvercetin. A víte, proč jsou listy a nať kopřiv zelené, protože obsahují zelené barvivo chlorofyl.

S čím kopřiva pomáhá

V první řadě kopřiva zlepšuje celkové fungování těla, protože mu dodává snadno dostupné bílkoviny živiny. Známá je svými diuretickými schopnostmi, neboli vyplavuje z těla toxické a všelijaké další odpadní látky. Současně zlepšuje fungování močové soustavy. Rovněž funguje i jako čistič krve.

Jelikož má kopřiva protizánětlivé účinky, ocení ji lidé s revmatoidní artritidou, případně s osteoartrózou a dalšími kloubními onemocněními. Vzhledem k těmto účinkům ji lze použít i proti alergiím způsobeným pylem nebo prachem.

Trápí vás zvýšený nebo dokonce vysoký tlak? Rozhodně byste měli zpozornět, protože se jedná o vážný zdravotní stav, který může přinést mnohem více závažná onemocnění, jako je mrtvice, infarkt apod. I tady může být kopřiva významným pomocníkem v boji s těmito civilizačními chorobami, protože obsahuje sloučeniny působící jako blokátory kalciových kanálů, které uvolňují srdce snížením kontrakcí.

Podle některých studií dokáže kopřiva snížit hladinu cukru v krvi, protože obsahuje sloučeniny napodobující účinky inzulínu. Zde ale musíme upozornit, že ji v žádném případě nelze využít jako náhražku inzulínu.

Informujte lékaře

Jestliže užíváte kopřivové čaje, odvary či jiné preparáty z kopřivy pravidelně, měli byste, a to zejména v případě, že se s něčím léčíte, informovat svého ošetřujícího lékaře, zda kopřiva nemůže nějakým zásadním způsobem ovlivnit účinky léků.

Recept na kopřivovou šťávu

Protože počasí už přeje spíš letním limonádám, zkuste si z kopřivy vyrobit osvěžující a zdraví prospěšný nápoj. Podívejte se, jak na to:

Do mixéru vlijete půl litru vody, přihodíte dvě hrsti čerstvých omytých kopřiv. Přidáte čtyři plátky oloupaného a na drobno nakrájeného zázvoru, oloupané na drobno nakrájené jablko a šťávu z půlky citronu. Vše mixujete cca jednu minutu. Obsah přecedíte přes sítko do sklenic, ozdobíte plátkem citrónu a můžete přidat pár kostek ledu.

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.lekarna.cz, www.klouby-vazy.cz, www.feastingathome.com