Potápěči objevili na dně moře ztracené bájné město. Nic tak nádherného neviděli

Elena Velímská | 15. 10. 2022

Každý archeologický nález, i ten menší je svým způsobem nějak významný. Mezi ty menší rozhodně nepatří ruiny starověkého města objeveného pod nánosy mořských usazenin. Tím městem je zmizelý korintský přístav Lechaion, který na dno moře poslalo zemětřesení. Projekt na jeho odkrytí začal v roce 2013 a vykopávky mezinárodního týmu byly nanejvýš pozoruhodné.   

Ztracený Lechaion

Starověký řecký městský stát Korint měl kdysi dva přístavy. Kenchreje byl v Sarónském zálivu na jihu a dnes je kvůli ničivým zemětřesením ve 4. st. téměř celý pod vodou. Druhý Lechaion ležel v Korintském zálivu na severu. Zmizel pod hladinou téměř před 1 500 lety. Svého času byl jedním z největších přístavů ve Středozemním moři, obchodní centrum i významná vojenská základna. Hrál klíčovou roli během vývoje Korintu. V roce 44 př. n. l. byly Korint i Lechaion vypleněny Římany pod vedením generála Mummiuse. O sto let později město (146 př. n. l.) znovu ožilo zásluhou Julia Caesara, který si uvědomil jeho důležitost a založil tam svou kolonii Colonia Laus Iulia Corinthiensis. Znovu se začal používat i přístav. Starověký Korint má význam i pro křesťany. Dle Bible ho navštívil apoštol Pavel. V Novém zákoně jsou dva jeho dopisy – 1. a 2. list Korintským. Nelze se divit, že objevení ruin Lechaionu je skutečně významný nález.

Potopené město Pavlopetri stvořila supervyspělá civilizace. Může jít o Atlantidu
Cestování

Potopené město Pavlopetri stvořila supervyspělá civilizace. Může jít o Atlantidu

Zdroj: Youtube

Podmořský výzkum

Ruiny ztraceného Lechaionu objevené pod vodou leží asi tři kilometry od antického Korintu. Podmořští archeologové začali na jejich odkrývání pracovat v rámci projektu Leichaion Harbour Project (vykopávky 2013-2017). Pod vedením Dr. B. Lovéna a Dr. D. Kourkoumelise na něm spolupracovaly řecký institut Ephorate of Underwater Antiquities, Dánský institut v Aténách a Kodaňská univerzita. Jejich nálezy byly opravdu jedinečné a díky slané mořské vodě velmi dobře zachovalé. „Vykopali jsme archeologické vrstvy, v nichž se dochovalo téměř vše. Nedotčený se zachoval zhruba 2 000 let starý dřevěný stožár…,“ řekl B. Lovén během vykopávek „… dobře zachovalé dřevo a další organické materiály stále leží na dně tohoto přístavu.“

Zdroj: Youtube

Archeologické nálezy

Archeologové našli keramiku a dřevěné výrobky z období 1.-6. st. n. l., další předměty, třeba udice a rybářské háčky. Dokonce i potraviny jako ořechy a semena vydržela staletí. Byla také objevena starověká DNA. Díky ní bude možné zrekonstruovat faunu a flóru z různých období starověku. Byl také odkopán starověký maják, který je zobrazen na dobových korintských mincích. Dále pak mola, jejich pozůstatky, byly zmapovány jejich základy. Na jednom z nich postaveném z velkých pětitunových bloků vysokých 4 metry byly nalezeny zbytky čtvercové stavby o rozměrech 12 x 12 metrů. Molo samotné je dlouhé 45 metrů, široké je metrů 18, leží v hloubce 3,5 metrů. Účel stavby zatím není znám, ale jsou to pravděpodobně pozůstatky základů jiné, původní stavby, která byla zničena zemětřesením v letech 50-125 n. l. a pak v 6. st. n. l. Byly nalezeny i stopy po zemětřesení z roku 70 n. l. Zatím neprobádané části budou předmětem dalších výzkumů.

Potápěči objevili švédskou Atlantidu. Moře ji spláchlo před 11 000 lety
Cestování

Potápěči objevili švédskou Atlantidu. Moře ji spláchlo před 11 000 lety

Zdroje: www.ancientpages.com, www.dailystar.co.uk, www.mirror.co.uk/

Tagy Athény Bible Julius Caesar Kodaňská univerzita Korint Korintský záliv moře Saronský záliv Středozemní moře zemětřesení